آهای بی معرفت!به سلامت!

همه ما نیک می دانیم، قدر و منزلت ما در چشم و دل دیگران چه اندازه است. و آنچه که قدر و منزلت ماست، همان است که هست، محکم و تغییر ناپذیراست و بیش از آن را نه باید طلب کرد، و نه باید انتظار داشت، و نه باید آرزومند بود، و اصلن نباید حتا بهش فکر کرد.باید یاد بگیریم که قناعت پیشه کنیم،که به همان ارزشی که نزد دیگران داریم، قانع باشیم و راضی.

بی معرفت کسی است، که نمی‌تواند ما را به اندازه خوبی‌هایی که در حقش کرده‌ایم، قدر نهد.بی‌معرفت کسی است، که نمی‌تواند آنقدری دوستمان داشته باشد، که ما دوستش داریم. که نمی‌تواند، آنقدر که ما برایش خودمان را به آب و آتش زده‌ایم،یادمان کند. و به گفتن عبارت خشک و خالیِ:من به یادت هستم، اکتفا می‌کند.مثلن انگار قرار است من خیلی خوشحال شوم،که فلانی که سالی یکبار هم مرا نمی‌بیند،شب و روز به یاد من است.یا اینکه این به یاد من بودنِ فلانی،خیلی ارزشمند است.خیلی به درد من می‌خورد! 

خب تا حدی قابل درک است. برای همه ما پیش می‌آید، که نمی توانیم کسی را دوست داشته باشیم، و آن یک کسی ما را دوست دارد.پیش می‌آید که یک نفر به دلمان نمی‌نشیند،کاریش نمی‌شود کرد، و آن یک نفر انقدر خاطر ما را می‌خواهد، که همه کار برایمان می‌کند،حتا اگر راضی نباشیم و منعش کنیم. بعضی وقتها واقعن نمی‌شود کاری کرد، و این خود ما هستیم که بی‌معرفت شدیم.

حالا اینش مهم نیست،برحق یا ناحق. وقتی که چنین است، باید قانع بود .من فکر می‌کنم،وقتی کسی نمی‌خواهد که بماند،(حالا مهم نیست درجایگاه رفاقت،یا عاشقی یا هر چیز دیگر) فقط باید به او گفت:به سلامت، و بعد گذاشت که برود.فایده ندارد،نگاه داشتن آدم ها.فایده ندارد، هی مدام به یاد کسی باشیم، مدام سیخش بکنیم که فلانی چرا به یاد من نیستی. که فلانی من دلم برایت تنگ شده، فلانی بیا ببینمت و فلانی هم هی توی رودربایستی گیر بکند، و بگوید:کار و بدبختیه دیگه.خودت که میدونی.به خدا وقت سر خاروندن ندارم. وگرنه من که از خدامه ببینمت....

نه فایده ندارد،شنیدن این عبارات.اصلن نباید شنید. وقتی دیدیم کسی دیگر نیست، رفته انگار که اصلن نبوده.انگار که اصلن دوستش نداشتیم و برایش خیلی کارها نکردیم و بهش تکیه نکردیم..رفته انگار که اصلن نیامده بوده...دیگر فایده ندارد تلاش برای نگه داشتن کسی.باید قانع باشیم..

قانع باشیم به همان که بگویند:به خدا ما به یادت هستیما...

* * *   

خیلی پیش آمده،که از دست کسانی که مرا گذاشته اند و رفته اند، دلگیر بوده ام.خیلی در طول زندگی ام،این دلتنگی و طعم تلخ فراموش شدن و به هیچ انگاشته شدن را چشیده ام. خدا می داند، چقدر از شنیدن این عبارت به یادت هستم، بیزارم .

تازگی ها یاد گرفتم، بگذارم بروند.به سلامت!تنها بودن، و به امید کسی نبودن، هزار بار بهتر از این است که دائم انتظار داشته باشم، یکی باشد. به درک که نیستند و درک نمی‌کنند و فقط وقتی که کارشان گیر می‌افتد،یاد من می‌افتند..من در چند ماهه گذشته،گذاشتم که دو تا از بهترین و قدیمی‌ترین دوستهایم بروند. دلیلش ساده است.  چون دیگر دوست من نبودند.  کسی دوست من است که از حال من ودل من خبر داشته باشد.وقتی دوستی رسید به جملهِ‌ی به یادت هستم،باید در آن دوستی را گل گرفت.نه این از آن مدل ها نیست که گفتم قابل درک است.! این یکی قابل درک نیست اصلن. که یکی دوست من بوده و حالا ناگهان دیگر قدر و منزلتی برایش ندارم. این قابل درک نیست. من به این می گویم .... و به آدم های ... می گویم به سلامت.

پ.ن.:با راهنمایی های اله سار عزیز؛متوجه شدم اون پاپ آپی که روی صفحه باز میشه؛ربطی به این کامیپوتر نداره.من اولش فکر می‌کردم چون این ویروس داره؛اینطوریه.خوب به نظر می‌آد مشکل از ان چت باکس باشه..در صورتی که دیگه پاپ آپ رو نمی‌بینید؛بهم اطلاع بدین..و در صورتی که اون چت باکسه رو دوست داشتین!به من خبر بدین!اگه متقاضی هاش زیاد باشن؛خودم یکی می نویسم میذارم جاش!که پاپ آپ هم نداشته باشه....

/ 41 نظر / 3 بازدید
نمایش نظرات قبلی
دختربارانی

بازم خطاب به گردو:هدفم از این نوشته همون بود که گفتین..اینکه وقتی دوستی هامون تموم شد، هر دو طرف باور کنیم که تموم شده و بگذاریم طرف مقابل بره..نه من درک نمی‌کنم چطور میشه دوست من منوتنها بذاره بره..درک نمی‌کنم، اما می‌پذیرم و باهاش کنار می‌آم.من می‌خوام بگم وقتی دیگه نخواستیم با کسی دوست باشیم بهتره بهش بگیم فلانی من دیگه نمی‌خوام باهات دوست باشم، یا دیگه باهات حال نمی کنم یا چه می‌دونم، یه چیز تو این مایه ها دیگه..به هر حال از گفتن من به یادتم که خیلی بهتره...

مهنا

در مورد نوشته ی توی وبلاگ و کامنتات توی گردو می نويسم.اينجا ميخوام بگم همچينم زياد دوست نداشتم اسمم بره توی کوزه! کامنت دونی اون خانم اما مجبور شدم براش کامنت بذارم . احساس بدی داشتم و دارم وقتی اسمم رو اونجا ميبينم و حيف از کامنت به اون قشنگی که قاطی کسشعرای اون و رفيقاش شده. در ضمن بله ميشه و تازگی هم نداره برا من که زنی توی اينترنت زنانگيش رو بکنه مغازه و مردای حقير هم با کمال ميل براش هديه گرونقيمت بفرستن.از یه چیزایی توی این زن خوشم مياد يکی تکيه ای که روی کلمه سراب داره.اگه منم ميخواستم حالتی که اون برای مردای احساساتی و حقير دور و برش رو داره توصيف کنم ميگفتم سراب.زن چندان باهوشي نیست اما خنگ هم نیست.يادمه يه بار تو گردو نوشته بودم شگفتا از خرد و هوشی که وزير هوس می شود.شايد به اين خاطر تفاوت جنسيت من و توئه که بيشتر از اون زن ،مردهاش برای من تهوع آورن.کاش اون جمله رو در مورد انگشتری حلبی نمينوشتی.مطلب امروزم رو سوزوندی.نميدونم شادم بشه با تغيير بذارمش تو گردو.

گردو

نميشه با زبان به کسی بگيم خب ديگه تموم شده دوستيمون.مگه توی دوستيهای خاص که به قهر موقت يا دائمی ميشه ختم بشه.اما مگه همين رفتار ، يعنی نوعی رفتار و برخورد خواسته يا ناخواسته که نشون دهنده اینه که دوستی دیگه اون دوستی سابق نیست همين حرف رو نميزنه؟همین که دیگه باهات حال نمیکنم.در ضمن سرد شدن دوستی و مثلا کمتر همديگرو ديدن دوطرفه است.منظورم اينه که منم به اون دوستم توی اين مدت سر نزدم.پس منم برا اون همين حالت رو دارم.اگه يکی بگه به خدا هميشه يادت ميکنم تو چی ميگی؟نمیشه که بگی راستش من باهات حال نمیکردم زنگ نزدم و دیگه هم نمیزنم اما رفتارت همین رو بهش گفته و اون باید درک کنه و کنار بیاد.درک نميکنی دوستت بذاره و بره؟این چی؟: «ديگه نمی‌خوام باهات دوست باشم، یا دیگه باهات حال نمی کنم یا چه می‌دونم، یه چیز تو این مایه ها دیگه».یاد نوشته طولانيم در مورد تعريف دوستی افتادم و اينکه دوستی عاشقانه و خاص اساسا فرق داره با دوستی های عادی.

دختربارانی

نه راستش..اصلن منظورم این نیست که این چیزها رو به زبون بیاریم..که من دیگه باهات حال نمی کنم و این حرفا..ولی منظورم اینه که اینجور وقتها کاش بپذیریم و دیگه واسه هم نقش بازی نکنیم...نمی دونم چطور میشه نقش بازی نکرد!ولی منظورم دقیقن همینه...گاهی وقتها هم دو طرفه نیست..یه وقتی هست من با یکی هستم هنوز..دوستش هستم هنوز..به یادش هستم هنوز..ولی طرف حال نمی کنه و اصلن نیست..انگار که اصلن نبوده..یه کم این برام عجیب غریب و غیر قابل درک..اما البته می پذیرم..سعی می کنم بپذیرم...واینطوری دامنه تنهایی هام هی گسترده تر و گسترده تر میشه..اونقدر که الان تا مرز تنهایی مطلق فقط دو سه نفر فاصله دارم...این دو سه نفر هم بذارن برن...میشم سایه صادق هدایت..یا شایدم کلاه کافکا...خود خود کلاه کافکا...

ن. باور

سلام ميلاد پيامبر صلح و دوستی عيسی مسيح را به شما تبريک ميگويم.

ج.ش.

سلام دختر بارانی عزيز مطالب شما هميشه زيبا ست و آنها را به دقت می خوانم هميشه به مسائل اجتماعي ديدی واقع گرايانه داريد. اما در مورد شب يلدا ... تا حدودی با شما موافقم ولی حفظ آداب و سنت های خوب هم بنظرم روشی پسنديده است اگر چه نظام فکری مردم جامعه کنونی آنقدر بهم ريخته هست که اين کارها دردی را دوا نمی کند

پسربارونی

چند روزی گپ دوستانه خونم اومده پايين!!!

شیرین

من آپم. مسنجرم خرابه، مجبورم از اینجا پیام بدم. مال تو هم خرابه؟

دختر بارانی

پسر بارونی، یار وبلاگی من! نمی دونم چرا اون چت مشکل ساز بود، پاپ آپ همراه با تروجان باز می کرد.ولی قول میدم به زودی یکی بذارم جاش

مهنا

نیمه دوم اين جوابی که دادی خودش يه آپديت حساب ميشه. ميشه واسش کامنت گذاشت.. نميدونم ميشه بهش گفت قشنگ و تحسينش کرد يانه ؟ البته اگه همچين چيزی رو بذاری تو وبلاگت حتی ميشه توی کامنت دونی ابراز خوشحالی کرد و تبريک گفت! به خاطر قشنگ نوشتن يا قشنگ بيان کردن يا شايدم خوب اثر گذاشتن جمله ها.ولی کلمه به کلمه اش درد بود هرچی بود/ نامه يه دختر زشت به خدا رو بخون تو گردو.واسه همين آدرس گذاشتم که راحت سر بزني.خيلی صبر کردم يه دختر پيداکنم و ازش بخوام که اون بنويسه اون حرفارو اما نشد.جمله های يه دختر از بيخ و بن گرفته تا سبک و فرم و لحن و لهجه فرق ميکنه با نوشتن يه پسر.اما حس هم لازم و ضروری بود که برا بودنش لازم بود دختری که مینویسه اقلا مثل یه هنرپیشه بتونه حس بگیره که خب نشد و چاره ای نبود خودم نوشتم.واسه همین آمادگیشو دارم که اشکالات اساسی داشته باشه اون نوشته.اگه حدس ميزدم سر تو خلوته و حسش رو داری و ازت ميخواستم تو مينوشتيش؟نترس اگه بگی آره رابراه بهت نميگم اينو واسم بنويس اونو بنويس؛)