معرفی کتابِ مایا نوشته‌ی یاستین گوردر

نام کتاب: مایا

نویسنده: یاستین گوردر

مترجم: مهرداد بازیاری

نشر هرمس

 

 

این کتاب نه علمی‌تخیلی است، نه فانتزی، نه سوررئال، نه پست مدرن. این کتاب یک داستان فلسفیست. از همان‌ها که آدم‌ها دوست دارند بگویند خیلی به‌اش علاقه دارند.

کتاب مایا نوشته‌ی یاستین گوردر، نویسنده‌ی معروف کتابِ «راز فال ورق» است. گوردر از آن دسته نویسنده‌هاییست که مجموعه‌ای افکار و فلسفه و دلمشغولی‌های به خصوص دارد و این افکار و دلمشغولی‌ها در تمام آثارش بازتاب پیدا می‌کنند. داستان‌های گوردر را نباید فانتزی تلقی کرد، او دنبال کشف راز جهان هستی است.

مایا مثل دیگر آثار گوردر به مفاهیمی چون هدف از هستی، دلیل بودن ما در این جهان، مفهوم زندگی و مرگ، وجود یا عدم وجود زندگی جاودانه، مکتب ذهن‌گرایی و...می‌پردازد.

در یک کلام می‌توان گفت کتاب در این باره است: از کجا آمده‌ام، آمدنم بهر چه بود. به کجا می‌روم آخر ننمایی وطنم؟؟

 

یکی از دلمشغولی‌های بزرگ گوردر کوتاه بودن زندگی است. او در مایا می‌گوید انسان‌ها دو دسته هستند. آن‌ها که بر مرگ خویش واقفند و زندگی خود را صرف نگرانی درباره‌ی مرگ نمی‌کنند و از هر لحظه‌اش لذت می‌برند و آن‌ها که از مرگ دلخور و ناراضی هستند و هر لحظه‌ی عمر را قدمی به سوی مرگ‌ می‌بینند، این‌ها از همان آغاز در لبه‌ی پرتگاه زندگی هستند.

نوشته‌های گوردر در مایا من را بیش از پیش مطمئن می‌سازند که زندگی جاودانه و برخاستن پس از مرگ زاییده‌ی ذهن انسان‌هاییست که باور نمی‌کنند می‌میرند و نیست می‌شوند و جهان هرگز به خاطر نخواهد آوردشان.

یک نکته‌ی خیلی جالبِ دیگر در این کتاب این بود که گوردر در این کتاب با مرحوم فونه‌گوت هم‌رای شده بود که دلیل اصلی ناخوشیِ ما انسان‌ها و ناشاد بودنمان مغز بزرگمان است. مغزی که بیش از حد بزرگ شده و نمی‌تواند دست از فکر کردن بکشد.

برای خواندنِ ادامه‌ی مطلب کلیک کنید.

 

/ 5 نظر / 160 بازدید
لاله

من تقریبا همه کتاباشو دارم جز این یکی !!! اتفاقا یکی دو روز پیش کتاب زندگی کوتاه است گوردر رو خوندم . از سبک نوشتن اش خوشم میاد و از موضوع هایی که انتخاب می کنه ... این که فقط قصه گویی نمی کنه .

لاله

برای کفی خیلی ناراحت شدم . برای توهم نگهداری اش تو اون شرایط خیلی سخته . من هم امسال مجبور شدم گربه مخملی ام رو توی آنتالیا بذارم و برگردم چون نمی شد آوردش . نمیدونم مرده یا زنده است . امیدوارم سگ های محله نکشته باشنش . اونجا محله مون سگ زیاد داره . تقریبا هر خونه ای یکی دو تا سگ دارن و اضافه کن سگ های ولگرد رو هم ... می دونی ، من معتقدو حیوونا هم مثل‌آدما روح هستن منتهی با توانایی های متفاوت ... از طرف من کفی رو ببوس

fafa

راستی این کتاب رو هم می ذارم در لیستم..از راز فال ورق که خوشم اومده..البته هنوز تموم نشده...[زبان]

دخترو

هوم بازم یه کتاب دیگه[لبخند]

آناکین

اینو گذاشتم تو لیست کتاب های که بعد از امتحان باید بخونم. خا کنه کتاب خونه داشته باشدش ! راستی وبلاگ من براش ما باز نمیشد؟