دنیا روی نقطه‌‌ی صفر

کلیپی که اندی و بن‌جوی برای ایرانی‌ها خوانده‌اند:

Andy and Bon Jovi and Richie Sambora stand by me for iranian from radio zamaneh on Vimeo.

 

 

دنیا درست روی نقطه‌ی صفر ایستاده. جا به جای این کره‌ی خاکی کوتوله(شاید هم درازو)های ابلهی هستند که یک انگشت‌شان روی یک کلیدی است که مرگ‌بارترین سلاحی را پرتاب می‌کند که بشریت ساخته.

حالا بشریت به درکِ اسفل‌سافلین. این سلاح مرگ‌بار، کلِ حیاتِ کره‌ی زمین، خودِ کره‌ی زمین را تهدید می‌کند. و متاسفانه این دارزو یا کوتوله‌های ابله، نه فیلم علمی‌تخیلی نگاه می‌کنند، نه به عمرشان کتاب علمی‌تخیلی خوانده‌اند، نه به سایت ناسا و هابل سر می‌زنند و نه به کل می‌فهمند که حیات و کره‌ی زمین یعنی چه.

آن‌ها خیال می‌کنند هنوز توی جوبِ بو گندوی پشتِ خانه‌شان دارند با پسر همسایه جنگ می‌کنند.

و حالا دنیا درست روی نقطه‌ی صفر ایستاده. هر گوشه‌ی این دنیا یکی از آن پسربچه‌های خنگ توی یک جوبِ بوگندو ایستاده و خیال می‌کند می‌تواند با زدنِ آن دکمه دماغ پسرهمسایه را بسوزاند.

و این وسط، یکی دو نفری هستند که یک کمی عقل‌شان بیشتر می‌رسد، مثل مادرهای عصبانیِ آن پسرهای توی جوب، ولی کاری از دست‌شان برنمی‌آید.

 

*  *  *

خیلی چیزها هست که دلم می‌خواهد این‌جا بنویسم و فریاد بکنم، اما شهامت ندارم.  من برای مردن در چنگال‌های ظلم آماده نیستم. من می‌ترسم...

 

*  *  *

یک آقایی هست به اسم جک‌آزبورن که آدم‌هایی را که اعتیادشان را ترک کردند یا به هردلیل مدتی از جامعه دور بودند و حالا قصد دارند به آن برگردند را می‌برد به انواع و اقسام ماجراجویی‌های خفن، تا روحِ زندگی را در آن‌ها زنده کند و از نظر روحی سالم‌شان کند و به جامعه برگرداند. این ماجراجویی‌ها از جنگل‌نوردی و صحرانوردی گرفته تا بانجی جامپینگ و زندگی در قطب و صخره‌نوردی و ...خیلی چیزهای دیگر را در برمی‌گیرد.

همان کارها که من عاشق‌شان هستم.

دیروز عصر که داشتم این برنامه را تماشا می‌کردم، به مادرم گفتم: «اگه این‌جا یک جک‌آزبورن داشتیم، من حتمنِ حتمن می‌رفتم.»

مادرم گفت: «اگه این‌جا یک جک آزبورن داشتیم، ماهی هیجده نفرو می‌کشت.»

بسیار عالی!

 

*  *  *

کتاب سال هابل، مجموعه‌ای از مقالات و عکس‌ها و اکتشافاتِ هابل در یک سال است. کتابِ هر سال در سال بعد انتشار می‌یابد،(الان کتاب سال 2007 که در سال 2008 منتشر شده آخریست)

در این لینک می‌توانید مقالات را به طور مجزا بخوانید و یا کل کتاب را دانلود کنید.

 

 

 

/ 3 نظر / 22 بازدید
محمدرضا شعبانعلی

سلام. ممنون از لینکی که دادید. این روزها که دنیای اطراف ما اینقدر آشوبناک شده دیدن گزارشهای هابل خیلی آروم کننده ست. حتماَ بازهم به وبلاگتون سر میزنم. :)

افسانه

چه تفسیر زیبایی داشتی از دنیا روی نقطه صفر ... خیلی خوشم اومد. طفلی مادرهای این بچه های خنگ که کاری از دستشون برنمیاد!