پرنده

درست پشت پنجره‌ی اتاق* دلتنگی که محل کار من است، یک درخت گردوی کت و کلفت هست. یعنی این پنجره مشرف است به یک باغچه‌ و درخت گردو هم در همان باغچه است. شاخه‌های درخت گردو رسیده‌اند  به پنجره و چسبیده‌اند به آن.

از آنجا که این باغچه پشت ساختمان است و و نسبتن دور از مسیر‌های رفت و آمد، پرنده‌های زیادی در آن هستند. این پنجره‌ها هم یک طوری هستند که نه باز می شوند، نه صدا ازشان رد می‌شود و نه از بیرون می‌شود داخل را دید. من خیلی وقتها برای فرار از فضای ماشین‌زده پشت پنجره می‌ایستم و پرنده‌ها را نگاه می‌کنم.

یک چندتایی پرنده آنجا هست که در دیگر خیابان‌های گندگرفته‌ی تهران دیده نمی شوند و البته من هم اسمشان را نمی‌دانم. یک مدلشان یک پرنده‌ی کوچک است. یک کمی از گنجشک لاغرتر است. تنش تقریبن یک دست خاکستری است، پاهایش از گنجشک بلندتر است و کله‌اش یک نیمچه کاکلی دارد. یعنی کرک‌های روی کله‌اش یک کمی برجسته شده‌اند. و به نظر می‌رسد آواز هم می خواند. از آنجا که من صدای بیرون را نمی‌شنوم و وقتی هم بیرون می‌روم نمی بینمش، نمی‌توانم مطمئن باشم، اما از طرز تکان خوردن گلو و بدنش حدس می‌زنم آواز هم بخواند.

یک اتفاق عجیبی که امروز افتاد این بود که، یک جفت از این پرنده‌ها دائما بیرون پنجره پرواز می‌کردند. گاهی در یک نقطه ثابت می‌ماندند و انگار که دنبال راهی به درون بودند و گاهی هم روی همان شاخه‌ی درخت گردو که چسبیده به پنجره بود، می‌نشستند و آواز می‌خواندند( یا من فکر می‌کنم آواز می‌خواندند.) بعد من هم درست چسبیده به پنجره ایستاده بودم و پرنده با صورت من کمتر از مثلن بیست سانتی‌متر فاصله داشت.( البته متاسفانه شیشه دوجداره بخشی از این فاصله را تشکیل می‌داد.) خب نکته‌ی جالب این جریان این بود که تا به حال از این فاصله یک پرنده را نگاه نکرده بودم.( البته اگه از مرغ چاق و خپل و خدا‌بیامرزم بگذریم). جالب بود که تا وقتی داشتم می‌آمدم بیرون، همچنان دو پرنده مجذوب آن پنجره بودند و یکبار یکیشان به پنجره خورد.

اینکه چه چیز نظرشان را جلب کرده بود، هرگز نمی‌فهمم. ولی این باعث شد که من یک پرنده‌ی کوچک و جالب رو از نزدیک نزدیک ببینم! اگر پنجره از بیرون مات نبود، احتمالن این شانس را پیدا نمی‌کردم. بنابراین نتیجه‌ی اخلاقی این می‌شود که پنجره‌های مات و عایق‌صدا هم به یک دردهایی می‌خورند!

کلی پشیمان شدم که دوربین همراهم نبود!

 * اتاق زیاد کلمه‌ی مناسبی برای توضیح دادن یک سایت به مساحت تقریبی یک زمین فوتبال نیست، ولی خب اتاق دیگه!

پ.ن. هر آنچه بعد از این بنویسم متعلق به تو خواهد بود!

/ 13 نظر / 3 بازدید
نمایش نظرات قبلی
دختربارانی

امید جان من واقعن گاهی تو معنی این جملات به ظاهر بی سر و ته می‌مونم! البته قصد جسارت ندارم ولی فایده‌ای این جملات چیه؟ من همیشه فکر کردم کامنتینگ یه جاییه که آدم نظرشو درباره‌ی نوشته‌ی یه نفر بگه.... حالا شایدم من اشتباه میکنم

مینا

پرواز بی هوا را عشق است ... پرنده های زیبا را عشق است - جو ِ پرنده و پرواز و عشق و شهیار .ق ما رو گرفت ! راستی هدهد نیست !؟

فافا

حتما اون ها هم از ديدن پنجره ای کهآن طرفش پيدا نبود تعجب کرده بودند و اينکه مثل آيينه دارن تصوير خودشون رو می بينند!( البته حيوونی ها نمی دونن آيينه چيه..احتمالا)شايد داشتند تلاش می کردند که روزنه ای به داخل پيدا کنند و ببينند چه خبره...

فافا

يا شايدم انرژی های تو اونقدر زياد شده که جذبشون کرده پشت شيشه...بيچاره ها مسخ شدند..يا هیپنوتيزم...

دختربارانی

آره اتفاقن خودم هم به همین شک داشتم! چون پنجره که صد ساله اینجاست!( یه خورده کمتر ، از وقتی ایران ایر بوده این پنجره هم بوده!) این باغچه هم که همونقدر ساله اینجاست! من هم که همیشه پشت این پنجره‌ام و اگه اینا قبلن هم اینقدر کنجکاو بودن می‌فهمیدم! بنابراین لابد به عشق دیدن منه که این پشت خودشونو می‌کوبن دیگه! تازه امروز یه مدل جدید هم بهشون اضافه شده بود. از این قلمب‌ها که روشون قهوه‌ایه کلشون سیاهه وکونشون زرده!:دییییی آخه من نمیفهمم چرا اون نقطه از بدنشون زرده!:دییی...خلاصه امروز دو تا از اونا هم کنجکاو شده بودن و چسبیده بودن به پنجره‌ی رو به روی من! پس حتمن من خیلی خفن شدم!

..

..

ن. باور

برای چاپ تائيد نشود سلام سميه خوبی؟ مدتی نبودم(در سفر بودم). تازه برگشته ام و سری به وبلاگ دوستان زده ام. راستی چه عکس قشنگی گذاشته ايی (عکس خودتون را ميگم). يک سئوال از روی کنجکاوی. رنگ چشماتون چه رنگيه؟ اگه دوست داشتی جواب بدی برام ميل بزن.

دختر بارانی

دو تا نقطه جان صفا آوردی! ممنون از کامنتت خیلی حرفا توی این دو تا نقطه است که من قطعن فهمیدم!

جاشاج

`پرنده خيلي حال ميده ادم از نزديك ببينه ولي اون ندونه در واقع پرنده ازاد باشه و انسان محبوس در قفس.من گربه بقل كردم و حدود 4 سال 3 نسل از خانوادشون رو بزرگ كردم اما اين تجربه جالبي بود. ي روز دوربين ببره عكس بگير. پ.ن: از اين به بعد من همش مي ام نظر ميدم

دختر بارانی

تشکر ایسیلدور جان! دوربین بردم یه روز منتها می‌دونی بدیش چیه؟ بدیش اینه که اونجا منطقه‌ی حساسه! و اینکه یه نفر با دوربین و ایسته پشت پنجره و عکس بگیره اونقدر حرکت مشکوکی هست که منجر به گرفتار شدن من بشه!:دیی..با اینحال یه بار دیگه هم سعی خودمو می‌کنم.