بتل‌استار گالاکتیکا

آیا شما هم به جمعِ طرفداران لاست(LOST) پیوسته‌اید؟ آیا شما هم برای دیدن سیزن بعدی‌اش خواب و خوراک ندارید؟ خب من به شما یک سریالِ دیگر پیشنهاد می‌دهم!

سریال لاست(LOST) محصولِ کمپانیِ ABC آمریکا در یک سال گذشته، طرفدارانِ بسیاری در کشورمان پیدا کرده و فکر کنم در این که لاست در حال حاضر محبوب‌ترین سریالِ دنیاست، هم‌وطنانِ عزیزمان نقشِ بسیار مهمی دارند. البته  نقشِ بسیار مهم کانال‌های عربی از جمله MBCAction  را نباید فراموش کرد.

متاسفانه در این میان بعضی از هم‌وطنان لاست را طوری نگاه می‌کنند، انگار دارند نرگس تماشا می‌کنند و هیچ حواسشان به این نیست که این سریال به لحاظِ کار فنیِ سینمایی، جدن یک شاهکار است.

شما فقط توجه کنید به تعددِ کاراکترها و این که چقدر خوب و عمیق پرداخت شده‌اند. روابطِ بین کاراکترها چقدر قشنگ درآمده و این که هرکاراکتر جدن چقدر عمیق است و با دیگری متفاوت. شاید همین یک مورد کافی باشد که این سریال را از انبوهِ سریال‌های عامه‌پسندِ دیگر نظیر Friends جدا کند. در سریال فرندز ما نه شخصیت‌پردازی به آن صورت داریم و نه حتا لوکشینِ خاصی داریم.

اما این پست برای تبلیغِ لاست نیست. چون لاست دیگر نیازی به تبلیغ ندارد. من از دو سه سال پیش که معتادِ سریال دیدن شدم، چندین و چند سریال دیدم که بهترینشان همین لاست بود، اما یک سریالِ دیگر هست که به نظر من به خوبیِ لاست است و در کشور عزیزمان هنوز خوب شناخته نشده، از آن‌جا که بنده با کپی کردن‌های بسیار از روی دی وی دی‌های لاست، نقشِ بسزایی در ترویجِ دیدن لاست داشتم، حالا می‌خواهم تبلیغ یک سریالِ جدید را شروع کنم!

این سریال بتل استار گالاکتیکا(BattleStar.Galactica) نام دارد. به لحاظ پلات و خط داستانی خیلی محکم‌تر از لاست است و به لحاظِ جلوه‌های ویژه‌ی تصویری هم عالی عمل کرده. اما این سریال از محبوبیت جهانی مثل لاست برخوردار نیست، شاید بزرگ‌ترین دلیلش این باشد که لاست از شبکه‌ای مثل ABC پخش شده در حالی که بتل‌استار گالاکتیکا از یک شبکه‌ی کوچک‌تر به نام scifi channel پخش می‌شود که به اندازه‌ی ABC مخاطب ندارد. و دلیلِ دوم و شاید مهم‌تر این باشد که بتل‌استارگالاکتیکا عامه‌پسند نیست. لاست یک سریال عامه‌پسند(pulp) به معنای واقعی کلمه است. البته این‌جا عامه‌پسند بار منفی ندارد، بلکه اشاره به این است که در این سریال المان‌هایی وجود دارد که اکثریت مردم می‌پسندند، اما بتل‌استار به لحاظِ تم علمی‌تخیلی قطعاً جایگزین خوبی برای نرگس نیست.(فکر نکنید آمریکایی‌ها خاله‌زنک بازی دوست ندارند! مدرک اثباتش همین سریال friends)

(یک دلیل دیگه هم این که MBCAction پنجاه بار هر سیزنش رو پخش نکرده)

اما، دست نگه‌دارید! من نگفتم علمی‌تخیلی که فرار کنید! می‌دانم وقتی این عبارت را آدم‌های ناآشنا می‌شنوند، خیال می‌کنند با یک چیزِ سخیف و بی‌ارزش طرف هستند، در حالی که خدمتتان عرض کردم، اگر بنا باشید به چیزی بگویم سخیف، آن چیز می‌شود تو مایه‌های فرندز. باور بفرمایید.:دی

 

خب بتل‌استارگالاکتیکا پر است از ماجراهای درام و عشقی‌، بحث‌های عمیقِ فلسفی و مذهبی، نبردهای تند و اکشن و پر سر و صدا، مشاجراتِ سیاسی و دیپلماتیک و...

داستان در لوکشینِ بسته‌ی یک سفینه‌ی نظامی می‌گذرد و این یعنی که محیطِ نظامی و جر و بحث‌ها و کل‌کل‌های خاصِ این محیط را هم داریم که خودش به نوعی باعثِ جذابیتِ این سریال می‌شود.

تمِ درام و عشقی تقریباً بر تمامِ ماجرا حاکم است و از طرفی مذهب نقش بسیار بسیار مهمی در پیشبرد ماجراها دارد.

من به شما دیدن بتل‌استار را توصیه می‌کنم!

خلاصه‌ی ماجرا:

در زمانی و مکانی به جز کره‌ی زمین و تاریخِ فعلیِ ما، انسان‌ها روی دوازده سیاره‌ی آباد زندگی می‌کنند،انسان‌های این دنیا مذهبشان، همانند یونانیان قدیم است و زئوس و هرا و آتنا همان‌قدر برایشان واقعیست که عیسا مسیح برای مسیحی‌های امروز.

 آن‌ها روبات‌هایی ساخته‌اند به نام سایلون، تا در کارهای سخت و اکتشافات کمکشان کنند. سایلون‌ها پیشرفت می‌کنند، ظاهری انسانی پیدا می‌کنند و بر علیه‌ی سازندگان خویش قیام می‌کنند. سایلون‌ها با حملاتِ ویروسی تمام جنگنده‌های انسان‌ها را از کار می‌اندازند و دوازده کلونی را یک شبه با حملاتِ اتمی نابود می‌کنند. در این میان تنها یک اخترناو به نام Galactica از حملاتِ ویروسیی نجات پیدا می‌کند، چون فرمانده‌اش فردی متعصب است و اجازه نمی‌دهد سیستم‌های روی گالاکتیکا شبکه شوند. گالاکتیکا به همراهِ چند سفینه‌ی غیرنظامی که هنگام حملات در آسمان بوده‌اند، فرار می‌کنند.

در متونِ مقدسِ این مردمان آمده که یک کولونی سیزدهم وجود دارد به نام زمین. مکانِ زمین ناشناخته است و اگرچه وجودِ زمین به افسانه می‌ماند، داشتن یک امید بهتر از هیچ است.

گالاکتیکا فرار می‌کند و سپاهِ سایلون‌ها که حالا چهره‌ای انسانی پیدا کرده‌اند و عواطفِ انسانی هم دارند به دنبالشان کهکشان‌ها را زیر پا می‌گذارند...

* * *

همان‌طورکه گفتم داستان این وسط پر شده از ماجراهای عشقی و سیاسی و جنگ و نبرد. آدم‌ها توی سفینه‌هاشان طوری زندگی می‌کنند، انگار که اتفاقی نیافتاده، رییس‌جمهور انتخاب می‌کنند، رقابتِ سیاسی می‌کنند، عاشق می‌شوند، خوش می‌گذرانند و در همین گیر و دار با سایلون‌ها هم می‌جنگند.

خطِ داستانی پر است از معماهایی دلچسب که داستان را بسیار جذاب می کنند.

صفحه‌ی ویکیِ بتل استار

اگر هم خواستید بخرید، اکثر این کسانی که فیلم و مجموعه دارند، می‌فروشندش.

پ.ن یک بخشی از وجودِ من دلش می‌خواد توی وبلاگش چیزهای مفید و به درد بخور بنویسه که خونده بشه. یک بخشِ دیگه از وجودم، پره از نفرت و دلتنگی و شکستگی و از اون بخشِ وجودم که دنبالِ نوشتنِ مطالبِ به درد بخوره، متنفره، فکر می‌کنه چه قدر این بیکاره که می‌خواد یک چیزی بنویسه ملت بخونن، انگار که ما(یعنی دو تا تیکه‌ی وجودم) خوب و خوش خرمیم و همینمون مونده که به معلوماتِ ملت اضافه کنیم. این بخشِ وجودم دلش می‌خواد در هر چی وبلاگ و پروفایلِ، ببنده و بره یه گوشه واسه خودش تنها بشینه و غصه‌شو بخوره و نیازی نداشته باشه به دنیا ثابت کنه، اکتیو و باهوش و با معلوماته، چون این چیزا قدِ گُ*ه براش فایده نداشتند.

/ 10 نظر / 70 بازدید
بهنامترین

چه باحال. اینا که گفتی سریل بود. همین علمی تخیلیه. باهاش حال کردم. کدوم کنال مینشونتشون؟؟؟ راستی خوب فحش کاری کرده بودی جشن رو دو ساعت بعد از جشنها. فکر نکنی یادم رفته.سلام

داش آکل

حاضر[نیشخند] http://www.watch-movies.net/movies/battlestar_galactica_razor/

Bluestar

سلام مرسی داش آکل، من کلی خوشحال می شم هر بار اسمتو می بینم، می گم یک کمی واسه این وبلاگ من تبلیغ کن، بلکه خوانده شم:دی

آزاده از کلبه ی ویوارا

لاست کیه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟من خیلی عقبم؟؟؟؟؟؟؟به خدا این کنکور منو بیچاره کرده وقت همه چیو ازم گرفته! (دروغ که حناق نیست منم همین طور هی می گم[شوخی])

zizi

salam.dar taeede nazarate shoma mikhastam begam seriale prisonbreak ham khoobeh.bebinidesh hatman

داش آکل

سلام نازنین بارونی من خیلی با محبتی فردا دارم میرم نیویورک سری هم به نیویورک تایمز میزنم [زبان][گل]

fafa

آخ جون يه سريال جديد..هرچند من در سريال ديدن مثل كتاب خواندن تنبلم...[نیشخند]وهنوز 5سيزن هيروز مانده و فرندز رو هم نديدم..اما اين يكي را هم اگر پيدا كنم مي‌گذارم در ليست فيلم‌ها...[نیشخند] ضمناً اين جشنواره را خودم هم دير باخبر شدم...همان روز چهارشنبه فهميدم و قرار شدم بريم...ولي باشه از اين پس هرچي خبرهاي اين شكلي بود اطلاع رساني مي‌كنم...[چشمک]

سلام ،اگه فروشنده این سریالو معرفی کنی ممنون میشم دستکم یکیشو !