sacrifice

داشتم فکر می‌کردم، برگردان مناسب این فعل به فارسی چه می‌شود؟ ایثار؟ قربانی؟ بیشتر دیده‌ام که ایثار را به جایش به کار می‌برند، اما ایثار آن ابهت و عظمت sacrifice را ندارد. در حقیقت خیلی خیلی کم‌تر از آن است. نمی‌دانم به این دلیل است که این کلمه‌ی ایثار از بس که که هرکجا استفاده شده، مبتذل شده، یا اینکه کلن کمبود زبان فارسی است که قادر به برگردان sacrifice  نیست.

 

به نظر من در روابط و تعاملات انسانی این sacrifice عظیم‌ترین و با ابهت‌ترین فعلی‌است که کسی می‌تواند در حق دیگری انجام دهد. و بعد فکر می کنم بر خلاف خیلی افعال دیگر، وقتی کسی sacrifice انجام می دهد، هیچ منتی بر گردن دیگری نیست. مثل مواقعی نیست که برای کسی یک کار خوب انجام می دهیم و بعد حقی به گردنش داریم. مثل گذشت نیست. مثل هیچ چیز دیگر نیست. خودش عظیم و بزرگ و بخشنده است و رها.

 

 یکی از شخصیت‌های فیلم Sacrifice ساخته‌ی تارکوفسکی یک جایی می‌گوید:

every gift is a sacrifice, if not, then what kind of gift would it be?

 

 

شاید اینجا آن ابهامی که بر عظمت این فعل افتاده کمی رفع شود. وقتی به کسی چیزی هدیه می‌دهیم، وقتی از ته دل اینکار را انجام می‌دهیم، نه که از روی اجبار و رودربایستی و هزار چیز دیگر مجبور شده باشیم برای کسی چیزی بخریم، وقتی دلمان می خواهد و با نهایت ذوق و شوق و شادمانی اینکار را انجام می‌دهیم، برای آن دیگری هم شادمانی به ارمغان می‌بریم و می‌شود معنای نهفته‌ی Sacrifice  را حس کرد.

 

چیزی که الان برای شرح دادن Sacrifice در ذهن دارم، فیلم هزارتوی فاون است. از آنجا که از تلویزیون صدا و سیمای جمهوری اسلامی هم پخش شده، احتمالن دیده باشید.

 

ماجرا در زمان جنگ های داخلی اسپانیا اتفاق می‌افتد و داستان دختر نوجوانی است که با مادر باردارش به یک کمپ نظامی نقل مکان کرده. مادرش به تازگی با فرمانده‌ی وحشی! و زورگوی کمپ ازدواج کرده. افیلیا غرق افسانه‌های جن و پریان است. شاید که برای دور شدن از دنیای وحشی و بی‌رحم.

 

در هزارتوی مجاور خانه‌ی فرمانده، او یک فاون را می‌بیند( خدای نیمه انسان-نیمه بز اساطیری) فاون به او می‌گوید، او شاهزاده‌ای نامیرا از دنیای دیگر است که روحش میان انسان‌ها آوارده شده است. فاون به او می گوید برای بازگشت به سرزمین و زندگی جاودانی اش باید سه کار انجام دهد که به او گفته می‌شود.

 

آخرین کاری که باید انجام دهد این است که برادر تازه متولد شده‌اش را داخل هزارتو ببرد. او این کار را می‌کند و وقتی بالای دریچه‌ای می‌رسند که به دنیای او باز می‌شود، فاون به او می گوید دریچه با یک قطره خون یک بی‌گناه گشوده می‌شود و او باید یک قطره از خون برادرش را بدهد.

 

افیلیا حاضر نمی‌شود برادرش را زخمی کند که یک قطره خون او را بدهد.

 

فاون به او می گوید اگر حالا اینکار را نکنی دیگر هرگز نمی‌توانی به سرزمین باز گردی و تا ابد روحت میان انسان ها سرگردان خواهد بود و زجر خواهد کشید.

 

اما افیلیا حاضر نمی‌شود.

 

فاون به او می‌گوید،‌یعنی تو زندگی جاودانه و سرزمین و پادشاهی ات را به خاطر این بچه قربانی می‌کنی؟

 

و افیلیا می‌گوید:

 

sí, sacrifico 

 

....

 

عمر جاودان و دیدن دوباره‌ی پدر و مادرش و مقام شاهزادگی، همه را می‌دهد و یک عمر سرگردانی و آوارگی را به جان می خرد ، فقط به خاطر یک قطره خون..

 

/ 12 نظر / 4 بازدید
نمایش نظرات قبلی
هلال

اما می دونی ٬ گاهی اين sacrifice به جای درک شدن ٬ توقع بوجود مياره ! يعنی با وجود اينکه فرد بخشنده هيچ ادعا و منتی بر عملش نداره ٬ توقع فرد دريافت کننده بی خودی بالا می ره و دقيقا برای همين هست که sacrifice در مورد همه نتيجهء مطلوب نمی ده و تنها در مورد کسانی صادق هست که توانايی درک و تنها درک اون رو داشته باشند ...

لی لا - آبی آسمانی

ديشب تو شب شيشه‌ای رشيد پور داشت از خانواده‌ی شهدا و مقوله ی خون دادن و سهميه گرفتن صحبت می‌کرد. واقعن وقتی فکر می‌کنيم می‌بينيم ما يه جاهائی امکان نداره از خون برادر،پدر،مادر و ساير عزيزانمون واسه يه چيز نامعلوم که اونورش رو کسی نديده بگذريم. من نمی تونم مادرم هم نتونست يادمه هزار تا سفره ابوالفضل و رقيه نذر کرد که برادرام شهيد نشن. به نظرم اون سهميه ای که آدما ميگيرن گرچه حقشونه اما به محض اينکه ميگيرنش ديگه معنی واژه‌ی ايثار رو از دست ميده برای شخص اون آدم نه برای اونی که با عقل يا بی عقلی رفته و شهيد شده.البته در اين مورد هم يه استثنا هائی وجود داره که بازم من حاضر نيستم مشمول هيچ کدوم اون موارد بشم.

الهام

سلام مطلبتون رو خوندم به نظر من هم ايثار يا قربانی موضوع بسيار جالبی است . به نظر شما فعال سازي انرژي حياتي چه كاربرد و جايگاهي در زندگي ما مي‌تواند داشته باشد؟

شبنم

سلام . خوبی خوشی سلامتی چیکار می کنی همه چی خوبه ؟ خوب . من باید بگم که خودم ته sacrifice هستم ! باور کن ! ما خودمون یه 10 12 سالی هست اینکاره ایم ! ها !

هلال

بايد حدس می زدم آخر این داستان تنها به اين حالت می تونه در خور باشه ... ممنونم ... هر وقت نوشتی خبرم کن حتما دوست دارم بخونم ... اميدوارم زودتر بزنی اش چون يکی دو هفته ديگه بازم مصیبت عظما شروع می شه و باز می رم و تا سه ماه خیلی کم شانس اومدن به نت رو دارم ... ... ...

فافا

چرا گذشت هم همين معنايی رو که تو مدنظرت هست ميده...اما کاش sacrifice وجود نداشت تات شايد ابلهانی مثل من يا... اينقدر بواسطه اون تحقير نمی شديم...!!! می دونم sacrifice يعنی بدون چشم داشت اما ديگه نبايد تصور شه که وظيفه است... به گمونم زيادی پرت و پلا گفتم..خودت می دونی که قاطی هستم از اين بابت...

دختربارانی

نه دیگه!گذشت یه وقتیه که یکی یه کاری کرده و تو داری می‌بخشیش، یا چه می‌دونم از یه چیزیت می‌گذری..اینجا فرق می‌کنه! معناش خیلی عظیم‌تره..در ضمن وقتی صحبت از اگر و ایکاش و اینا می‌شه دیگه اسمش سکریفایس نیست! بعد سکریفایس پشیمونی نیست..یه چیز دیگه هم بگم..اینا که من نوشتم اینور قضیه بود. اونور قضیه اینه که اون کسی که داریم براش این سکریفایس رو انجام می دیم، کسی هست که حداقل از دید ما ارزشش رو داره. واسه هر کسی که آدم سکریفایس نمی‌کنه! اونکه واسش ایجاد توقع میشه ارزش یه تف هم نداره! چه برسه به سکریفایس!:دییی

شبنم

ولی من رو بیشتر توی این حال می بره : بی تو شب دوباره آینه روبروی غم گرفته پنجره باز به بارون من ولی دلم گرفته واژه رنگ زندگی بود وقتی تو فکر تو بودم عطر گل با نفسم بود وقتی از تو می سرودم

شبنم

راستی ... گپ دوستانه رو دوباره راه بنداز

دختربارانی

والا راستش شبنم جان، اون ملتو اذیت می‌کرد! مشکلات داشت! پاپ آپ باز می‌کرد..دنبال یه چیز بهتر بودم ولی گیر نیاوردم دیگه...