دریازمین

** کلیه‌ی های‌لایت‌ها لینک هستند و قابل کلیک. کلیک بفرمایید.

اورسولا کی لاژوان یکی از معروف‌ترین نویسندگانِ کتاب‌های علمی‌تخیلی، فانتزی است و یکی از چهره‌های مطرح در زمینه‌ی ادبیات کودکان. او جوایز هوگو، نبولا و کتابِ کودکان را برای آثار مختلفش برنده شده.

 

 

 

از آثار او مجموعه‌ی شش‌جلدیِ دریازمین(EarthSea) به زبان فارسی ترجمه و منتشر شده. ترجمه‌ی این مجموعه از آقای پیمان اسماعیلیان است و نشر قدیانی آن را به چاپ رسانده.

یک داستانِ کوتاه از او به نام کسانی که از خیر املاس گذشتند،  رویآکادمی فانتزی، موجود است.(ترجمه‌ی خودم:دی)

من سه جلدِ اول دریازمین را به زبانِ انگلیسی خواندم و بعد از آن‌جا که سه جلدِ بعدی به انگلیسی موجود نبود، فارسی‌اش را خواندم. البته ترجمه‌ی فارسی خوب و قابل قبول بود، اما نثر انگلیسیِ این اثر یک چیز دیگر بود.

مشخصه‌ی بارزِ این مجموعه در جادوی نثرش است. خودِ داستان، چیز تازه‌ای برای گفتن ندارد و همان صحبتِ دیرینه‌ی نبرد خیر و شر و کند و کاو در روحِ خویش است. اما نثرِ سحر‌انگیز لاژوان، یک روایتِ کلیشه‌ای را به یکی از محکم‌ترین آثار این گونه تبدیل کرده.

و به همین دلیل، خواندنِ متنِ انگلیسی یک چیز دیگر بود، بعدِ مدت‌ها از خواندنِ یک کتاب این قدر لذت بردم.(از آن‌جا که این اثر یک مجموعه‌ی شش جلدیست، اصلن به تنبل‌ها توصیه نمی‌شود.)

از دیگر نکاتِ بارزِ آثار لاژوان زاویهِ دیدِ زنانه‌ی اوست. زنانه و شاید هم فمینیستی. در یکی از کتاب‌های این مجموعه، شخصیتِ اول داستان یک زنِ میانسال است، و ما در همان حال که داریم یک داستان فانتزی می‌خوانیم، با دلمشغولی‌ها و مشکلاتِ یک زنِ معمولی طرف هستیم. زنی که هم باید برای شوهر و فرزندانش غذا بپزد، هم خانه را تمیز کند و هم نگرانِ یک عالم چیز دیگر باشد. خلاصه این که حتا اگر به شما نگویند نویسنده‌ی این کتاب یک زن است، با خواندنش خودتان متوجه می‌شوید.

برای شروع خواندن، همان داستانِ کوتاهِ روی سایت را توصیه می‌کنم.(بالا لینکش هست) و در ادامه(برای آن‌ها که تنبل نیستند، خواندن مجموعه‌ی دریازمین را)

آخرین کتابِ لاژوان به نام لاوینیا مثلِ خیلی دیگر از آثارش کلی سر و صدا به پا کرده و معروف شده، اگر خوره باشید، می‌توانید قسمت‌هایی از کتاب را که لاژوان خودش خوانده از اینآدرس دریافت کنید و گوش کنید.(البته بیست و چهار مگابایت است)

*  *  *

تصویر روزِ نجوم، هر روز یک تصویرِ حیرت‌انگیز از دنیای آن بیرون را به نمایش می‌گذارد و توضیحاتی به قدر کفایت هم ضمیمه‌ی آن هست.

این هم تصویرِ دو روز پیش:

مرکز سحابیِ مرداب

 

 به نظرتان این رنگ‌ها در تصاویر هابل واقعی هستند؟ یعنی اگر می‌شد از نزدیک بریم و این سحابی را ببینیم همین رنگی بود؟

پاسخ این است که تقریبن خیر. تصاویر هابل در اصل مجموعه‌ای از تصاویر سیاه و سفید هستند. رنگ‌ها به طرق مختلف و بنا به دلایل مختلف به تصاویر اضافه می‌شوند، برخی از رنگ‌ها با فیلترهای خاصی که فقط یک طولِ موجِ به خصوص از نور را عبور می‌دهد، ایجاد می‌شوند، برخی رنگ‌ها برای تاکید روی برخی اجسام اضافه می‌شوند و برخی از رنگ‌ها برای مشخص ساختن، اجرامی که برای چشمِ آدمی قابل دیدن نیستند. در ایجادِ تصاویر رنگیِ هابل، علم و هنر به یک میزان نقش دارند.

برای اطلاعاتِ بیشتر در زمینه‌ی چگونگیِ ایجادِ این تصاویر به این آدرس مراجعه کنید.

/ 8 نظر / 17 بازدید
دخترو

این خانوم لاژوان چهقدر واسه خودش کسی هستاااااااا...

دخترو

از 5سال پیش که شناختمت عاشق نجوم بودی.... خوبه که هنوز بهش علاقه مندی

دخترو

چهره شم بامزه اس به دل میشینه

علی خوش قلب

سمیه جان سلام. بایکی ازشحصیتهای مورد علاقه ات آشنا شدم.(بانو لاژوان) ازلینک نتونستم استفاده کنم بخاطرزبانش. راجع به تصویر نجومی فکرمی کردم به همین رنگیه که اینجا هست. سمیه جان یه پیشنهادراجع به وبلاگت.خیلی دیر بازمیشه.اگه تعدادپستهاش رو کمترکنی زودترباز خواهد شدممنون می شوم اگراینکاروبکنی تازگیهایه جورایی به نوشته هات علاقه مند شدم برام مهم نیست که نظرواسم منو تاییدبکنی یانه.من نوشته هات رو ازدم می خونم مخصوصا پریشانه هارو.نظرداشتم میدم خواستی تاییدکن نخواستی نکن،توبرام محترمی.

Bluestar

آقای علی خوش‌قلب اگر این قده براتون مهمه این تایید شدن کامنت‌ها، خواهشن کامنتِ مرتبط بذارید، گفتم که من هیچ علاقه‌ای به شعرهای عاشقانه و این‌جور چیزا ندارم، من دوستدارم وقتی چیزی نوشتم، نظرات مرتبط با اون رو بخونم. من این‌جا یک وبلاگ نویسم و دوست دارم فقط و فقط به عنوان یک وبلاگ‌نویس برام کامنت گذاشته بشه. وسلام

سعید

سلام [گل] مرسی از حضورتون [چشمک] راستش من مدتی است که نمی دونم چرا پست های جدید برام باز نمی شه ! الان هم زورکی اومده [نیشخند] خلاصه ببخشید آخه من برای پست های قبلی کامنت می ذاشتم[نیشخند] موفق و سلامت باشید [گل][گل][گل]