اینترنت ایران

در حالی که در کرختی این روزها به سر می‌برم و اصلن دل و دماغ کار کردن ندارم، داشتم وقتم را با گوگل‌ریدر می‌گذراندم که به یک مقاله‌ی جالب در cosmiglog برخوردم. عنوان مقاله هست: «اوضاع اینترنت در ایران چگونه است.» (حال و حوصله‌ی فکر کردن به ترجمه را هم ندارم، اگر اشتباه است به بزرگی خودتان ببخشایید.)

نقشه‌ی زیر تقسیم‌بندیِ فضای وبلاگِ ایران بر اساس نوع وبلاگ‌ها را نشان می‌دهد:

(برای مشاهده‌ی جزییات بیشتر از این نقشه، روی آن کلیک کنید.)

 

 

(به دلیل همان بی‌حوصله‌گیِ ذکر شده، حسش نیست که کل مقاله را ترجمه کنم، بنابراین بعضی‌جاهاش را که به نظر خودم مهم رسیدند ترجمه می‌کنم و لینک مطلبِ اصلی هم که هست اگر حوصله داشتید به زبانِ اصلی مطالعه بفرمایید)

 

بر اساس این مقاله استفاده‌ی ایرانی‌ها از اینترنت در هشت سال گذشته، هر سال پنجاه درصد رشد داشته که بالاترین میزانِ رشدِ استفاده از اینترنت در خاورمیانه است. همچنین گفته شده که سی و پنج درصد جمعیتِ ایران به اینترنت دسترسی دارند که باز هم بیشتر از 26 درصد میانگینِ خاورمیانه است.

 

مرکزِ تحقیقاتِ اینترنتِ هاروارد می‌گوید که ایران یکی از غنی‌ترین فضاهای وبلاگیِ دنیا را داراست و انواع و اقسام مختلفِ وبلاگ در فضای وبلاگیِ آن وجود دارد.

در ادامه درباره‌ی فی.لتر شدنِ اینترنت در ایران نوشته و این سوالِ بزرگ را مطرح کرده اگر اینترنت به این شدت در ایران محدود شده، پس چطور این همه کاربرِ ایرانی به سایت‌هایی نظری فیس بوک و توییتر و ..دسترسی دارند؟

پاسخ در استفاده‌ی روز افزون از پروکس.ی سرورهاست.

جوناتان زیتاریان، پروفسورِ وکالت در هاروارد و یکی از اعضایِ اولیه‌ی تیمِ «اینترنت آزاد» می‌گوید: « میان آدم‌های بیرون از ایران که مشتاق هستند کامپیوترشان را به عنوانِ یک درگاهِ پروکس.ی تنظیم کنند و آدم‌های توی ایران که دوست دارند از آن آی پی در مرورگرشان استفاده کنند،یک رابطه‌ی جالبی وجود دارد. اتفاقی نیست که هر روز بیافتد.»

 

در ادامه هم ماجرای استفاده از پروک.سی سرورها و تحولاتِ اخیر ایران را نوشته که چون "خیلی خطرناکه حسن" همان‌جا مطالعه بفرمایید.

 

لینکِ مقاله‌ی اصلی

 

/ 1 نظر / 21 بازدید
لاله

اونروز یکی از دوستانم دنبال یه منبع بود درباره مسائل علمی تخیلی که با اجازه ات آدرس اینجا رو بهش دادم و گفتم اگر سوالی داشت ازت بپرسه ...