محافظان کهکشان(قسمت اول)

مطلبی که می خوانید،ربطی به اعتقادات من ندارد،ربطش به تفکرات من است،چون اصولا آدم چندان با اعتقادی نیستم.اینها تفکرات من هستند که هی در ذهنم می چرخند و با هم مخلوط می شوند و بعد دوباره تفکیک می شوند و بعد چیزی جدید،نگرشی جدید از آنها متولد می شود،اما بعد این تفکر جدید مرا راضی نمی کند و دوباره سرکشی ذهنم آغاز می شود.

 

هفته پیش کتابی خواندم به نام محافظان کهکشان نوشته لوییس لورنس.که البته اگر بخواهیم نام کتاب را دقیق ترجمه کنیم،می شود محافظ کهکشان.نام اصلی کتاب keeper of universe است.و اتفاقا این مفرد بودن کلمه keeper بارمعنایی زیادی دارد،که از دید مترجم محترم پنهان مانده.خود کتاب،یک علمی-تخیلی سافت به حساب می آید،اما نظر مرا بخواهید ،بیشتر به فانتزی می زند تا علمی تخیلی.ولی چیزی که در این کتاب نظر مرا جلب کرد،ایده و تفکرات پشت داستان بود.پس ابتدا خلاصه ای از داستان را می نویسم و بعد ربطش به تفکرات خودم را:

 

زمان و مکان داستان تقریبا نامعلوم است.زمان را شاید بشود گفت اواخر قرن بیستم و مکان همه جا و هیچ کجای کائنات.جهانی وجود دارد به نام آتویی(از آنجا که کتاب پانویس ندارد و به لحاظ ترجمه و ویراستاری هم قوی نیست،نمی توانم بگویم این نام درست است،معنایی دارد یا اینکه یک کلمه بی معنای تصادفی است) که در واقعیتی موازی جهان ما وجود دارد.(همان جهان های موازی خودمان!) آتویی آرمان شهر است،یا شاید اگر از توصیفات رویایی کتاب بخواهیم نتیجه گیری کنیم،همان بهشت است.عطر همیشه جاری گلها در هوا،نور و موسیقی و هارمونی و گنبد های طلایی.خیابان های زیبا و آراسته و مردمانی به غایت زیبا و هوشمند و فرهیخته..این است سیمای آتویی.و مردمان آتویی حاکمان کهکشان ها هستند.حاکمان تمام هوشمندان دنیای ما.هر کهکشان و هر بخشی محافظ خاص خودش را دارد.(چیزی مثل شهردار) و هر محافظ از ماموران ویژه ای به نام ناظر برای کنترل هوشمندانی که در کهکشان حوزه حکومتش زندگی می کنند،استفاده می کند.ناظران با استفاده از ماهواره هایی که در مدار سیارات قرار می دهند،مغز و ذهن هوشمندان آن سیاره را کنترل می کنند.با استفاده از کنترل اذهان،احساسات و عواطف منفی در وجود انسان ها سرکوب می شود، ودر واقع انسان ها هرگز از نیمه تاریک خود مطلع نمی شوند.این سیارات هر کدام به خودی خود یک آرمان شهر هستند.هرگز جنایتی در آنها رخ نمی دهد،برتری قومی و نژادی وجود ندارد،همه از لحاظ مادی برابر هستند،حرص پول و مقام و شهرت معنا ندارد و.....و البته خلاقیت و ابتکار نیز وجود ندارد.نابغه ای ظهور نمی کند، و اتفاقی خارق العاده نمی افتد.اما البته همه خوشحال و راضی هستند.به ساکنان این سیاره،حقایقی درباره جهان آتویی گفته می شود و آنها از طریق ناظران قوانین زندگی را می آموزند و شگفتا که این قوانین زندگی چقدر به قوانین بودیسم شباهت دارند!گیاه خواری ،ارزش قائل شدن برای تمام موجودات زنده،تجسم بخشیدن به افکار از طریق تمرکز...(وه که این بودا چه بوده و چه کرده!) البته اسمی از هیچ مذهب خاصی نیست و ساکنان این سیاره ها چیزی از خدا نمی دانند.حتا به آن فکر هم نمی کنند.و زندگی پس از مرگ برایشان حقیقتی مسلم است.به آنها گفته شده،مرگ دریست به سوی واقعیتی دیگر،بعدی دیگر از زندگی.

 

مردمان آتویی گویا عمری جاودان دارند.تمامی آنها بلوند و زیبا رو هستند.(موهای طلایی و چشم آبی و پوست سفید و باقی مخلفات...روی این بلوندش تاکید شده!).اما یک محافظ کهکشان هست که با دیگران فرق دارد.او بن هرّان نام دارد.بن هرّان سیاه پوست است و سیاه پوش است و هاله ای سیاه در اطرافش موج می زند.بن هرّان در مورد ادراه کهکشان نظری متفاوت دارد.او از ناظری استفاده نمی کند ، و ذهن هوشمندانی که در کهکشان او زندگی می کنند را کنترل نمی کند.و خوب حتمن حدس زده اید که زمین در کهکشان بن هرّان واقع شده!چه چیز غیر از این می تواند باشد؟بله کهشکان راه شیری حوزه حکمروایی این فرمانروای سیاه پوست سیاه پوش است.در ابتدا که شخصیت بن هرّان معرفی می شود،به نظر کاملن دارک!می آید،اما بعدن نظر خواننده تغییر می کند.اوضاع از این قرار است ، که در کهکشان بن هرّان اوضاع بسیار خراب است،تقریبا تمام سیارات مثل زمین هستند.در آنها ظلم و فساد و جنایت و تباهی بیداد میکند،جو سیارات و محیط زیست آلوده شده و سلاح های هسته ای پیشرفته ساخته شده اند و در این میان، سیاره ای به نام زیدا به علت جنگ اتمی نابود شده و تمام موجودات زنده آن نیز از بین رفته اند.حال بن هرّان به دلیل عدم کفایت و بی وجدانی به دادگاه آتویی فراخوانده شده.بن هرّان پسری معمولی از زمین،دختری آرام از یکی از دنیاهای تحت کنترل آتویی، و زنی وحشی از سیاره ای به نام هرا وندا( که از نظر تکاملی چیزی تو مایه های دو هزار سال قبل زمین است) را دزدیده و به دژ خود که در قلب یک سحابی واقع شده،برده است.او از این کار هدفی دنبال می کند.دختر اهل سیاره ارینوس وقتی کنترل از مغزش برداشته می شود،ناگهان با شیطان درونش مواجه می شود و از هم می پاشد.زن هرا وندایی وقتی به او محبت می شود، و او را با نیمه تاریکش تنها می گذارند،متنبه می شود و دچار تحول شخصیت می گردد،پسر زمینی دچار دوگانگی فکری می شود،از سویی فکر می کند،اگر زمین هم تحت کنترل آتویی بود،تبدیل به یک بهشت می شد.دیگر هیچ بی گناهی نمی مرد و هیچ بچه ای گرسنه نمی ماند. دیگر جنگ اتمی و نابرابری نبود.اما از طرفی،او نوازنده است و می داند اگر زمین هم تحت کنترل بود،موسیقی هم نمی بود..حال کدام را باید انتخاب کند؟

 

بن هرّان معتقد است،هوشمندان باید آزاد باشند، تا خودشان تصمیم بگیرند.هوشمندان باید آزاد باشند و اختیار داشته باشند تا شیطان درونشان را کشف کنند و با ان مبارزه کنند.او معتقد است تا زمانی که بشر(یا هوشمندان دیگر!) با دارک ساید خودشان مواجه نشوند،طفل می مانند و هرگز رشد نخواهند کرد...

 

خب مثل اینکه خیلی طولانی تر از چیزی شد که فکر می کردم.بنابراین شما اینو بخونید ،تفکرات من باشه واسه پست بعدی.....

 

(خواهشن منو نقد نکنید!درباره نوشته نظر بدین و بیایین درباره چنین دنیای حرف بزنیم!)

 

/ 26 نظر / 10 بازدید
نمایش نظرات قبلی
شیرین

من با برداشت تو مشکلی ندارم. هر کس میتونه برداشت خودش رو از یه کتاب داشته باشه که ممکنه با برداشت یه نفر دیگه، از زمین تا آسمون فرق داشته باشه. شاید این نویسنده بطور غیرملموس خواسته بگه که بله! اختیار از طرف خداست! شاید همینطور باشه! ولی مسئله من اینه که خسته شدم بس که این رو شنیدم. شبیه آدم هایی شدیم که اونقدر چیزی رو می شنوند که خلاف اون فکر کردن، یه تابو تو ضمیر ناخودآگاهشون میشه. نمیخوام بگم که ما اختیار نداریم. فقط میخوام بگم بسه بابا کشتیمون! ........................ در مورد این دو تا دنیا، من با اونی که تحت نظارته موافق ترم. چون حاضر نیستم به قیمت جنگ هسته ای و آلودگی محیط زیست و مرگ و کشت و کشتار و سیاهی، موسیقی وجود داشته باشه. شاید برای ما موسیقی جز لاینفک زندگی باشه، اما ما اگر بی اختیار بودیم، دیگه موسیقی اصلا برامون مفهومی نداشت که بخوایمش یا نه. مثل اینکه الان یکی بگه حاضرید به قیمت فلان چیز، " ینبتینتلهیبع " رو داشته باشید؟ ببینم، وقتی تو نمیدونی این چیه و تا حالا هم تجربه اش نکردی، بودن و نبودنش برات چه فرقی میکنه؟ اون هم با این قیمت گزاف؟

دختربارانی

من کاملن موافقم شیرین!همین دیروز تو وبلاگ یکی از دوستان نوشتم که من حاضر بودم جنگ و بیماری و گرسنگی و فقر و بی عدالتی نبود و موسیقی هم نبود!بذار همه خوشحال باشن به درک که بتهوون و موتسارت نداشته باشیم..بذار همه برابر باشن..به درک که داوینچی نداشته باشیم!!!من موافقم..حتا اگه کتاب داشت سیاست خدا رو میگفت و روی اون صحه میذاشت..بازم باهاش مخالفم!!!!مخالفم آقا!

شیرین

دقیقا! بلاخره یه نقطه اشتراک پیدا شد! موتسارت و بتهوون و امثالهم، افرادی بودند معلوم الحال! نبودنشون به دنیایی بدون اختیار ضرر نمیزنه! شاید حتی مفید هم باشه! چون موسیقی رو قبضه کرده اند و افتاده اند روش! مثل اینکه بگی فیزیک، همه میگن انیشتن! خلاقیت مسدود شده! دیگه کسی نمی تونه سمفونی نهم بگه، چون قبلا گفته شده! پس نتیجه اینکه اصولا موسیقی و چیز های مشابه، حالا با کمی اغماض در دنیایی بی اختیار، نباشند بهتره!

ج.ش.

سلام دوست عزيز خيلی خوب توانستيد چکيده ای از کتاب را بيان کنيد من هم با نظر آن دوست عزيزی که می گويد ای کاش بتهون را نداشتيم ولی فقر هم نبود بسيار موافقم من هم غبطه می خورم به آن مردمی چون بودائی ها زندگی می کردند و خدا را نمی شناختند . چرا که عشق ورزيدن و محبت کردن عين عبادت و عشق ورزيدن به خداست

ج.ش.

دوباره سلام يادم رفت بگم چند تا از شعرهای مارگوت بيکل با صدای شاملو را آپ کرده ام . لينکش تو پست های قبل است

لی لا- آبی آسمانی

از رو نوشته اصلن نميشه آدمی رو شناخت چه بسا شناخت آدم بی راهتر هم باشه يا بشه. مهم اينه که تک موجی نباشيم يا يک يا صد نشيم ... اين وسط طول موجای زيادی هست... منظورم ريتم کتابهاست، گاهی فکر ميکنم من عمر زيادی ندارم که فرصت کنم يه عالمه حرفای متفاوت بخونم. ژس بهتره خاصتر بخونم... ولی فکر کنم بيشترشون آرمانگران.

آرش

سلام دوست خوبم..حالتون خوبه؟راستش این روزها حال وروز خوشی ندارم...اومدم عرض ادبی کنم وجویای احوال بشم....وقت کردید یادی از کبله درویشی ماهم بکنید هیچ چیز قابل برگشتن نیست که زمان می گذرد و زمان واژۀ محدودیت است همچنان می گذرد.... * و نمی آید باز که بسازیم سلامی به لبی که بگیریم سحررا ز شبی * واگر مرد کبوتر در باد و اگربغض نشست در فریاد * واگر خاطره ای تنها ماند واگر حرف غمی بر جا ماند * واگر سقف دلی در هم ریخت و سکوتی هیجان را آمیخت * و اگرفکر حقیقت پرزد و گناه هوسی بر سر زد * و اگر دست سخاوت کم شد و اگر روح لطافت غم شد * یا که تشویش کلامی را برد یا ندامت به سوالی برخورد * واگر عشق به ویرانه نشست شیشۀ عمر وفایی بشکست * و اگر لحظۀ باران نرسید فکر آسودگی جان نرسید یا که خندیدی به اشکی که چکید

گردو

حرف خرجی نداره و دنيا هم با يا بی حرفهای ما (اصلا با ما يا بی ما) کار خودش رو ميکنه.ظاهرا ناچاريم تن بديم و بپذيريم روش و مسلک و براهين! اين بن هران رو.نابغه های روی زمين ميگن بذاريد بشر کارش رو بکنه و اينقدر با اين سيستمهای بهزيستی و عدالت زورکی و بر مبنای قانون دست ساز اکثریت آدمها تر نزنيد به رشد بشر.سازگارترين و قويترين و برتر ترين آدمها که «طبيعتا» لايق هستن بايد بمونن و حيات بشر رو تداوم بدن.مثل تمام موجودات ديگه.اينقدر با فلسفه ها و سيستمهای بهزيستی از پست تر ها حمايت نکنيد و برابرشون نکنيد با برترها به اسم عدالت و برابری وگرنه بشر تباه ميشه.بذاريد طبيعت کارش رو بکنه تا نسل به نسل ، بشر متعالی و قويتر بشه چه در موسیقی و چه جنگ و خشونت «غرایز اصلی».خانم روح بارانی،بر مبنای فرهنگ لوس زنانه (یه فرهنگ مختص بعضی آقایان) اينا يه جور نازيسم هيتلريه و خيلی بده اما مردان بی دين و ايمان زيادی بهش ايمان دارن.بلوند و بودا هم برا نويسنده جذاب بوده وگرنه مثلا من ذائقه و نظر ديگه ای دارم.

مهنا

سلام . سميه ميدونی که توی کامنت نوشتن نميشه لحن و حالت رو درست نشون داد. جون عمه ات نگی کامنتم مغرورانه و فلان و بهمان بوده ها .. خيلی زور زدم لحنش جدی نباشه تا به حرفای معلما و از خودراضيا شبيبه نشه اما انگار فايده نداشت.حالا نقد نوشته خودت: آخرش رو يه جور بستی که تمام ماجرا محدود شده توی انتخاب زمین بدون درد اما بدون موسیقی و زمین با موسیقی اما با همه دردهاش. در حالی که توی همین متن خودت خیلی وسیعتره تفاوت سیستم بن هران با بقیه. من بودم آخرش رو با این تموم میکردم که حال کدام را باید انتخاب کرد : سیستم بن هران را یا اون یکی ها را ! :)

دختر بارانی

خب من اگه بودم همون دنیاهای تحت کنترل رو انتخاب می کردم..من مغزمو میدادم که بقیه هم راحت زندگی کنند...و کسی هم نمی تونست بگه اون دنیا عین بهشت بوده و بهشت نمی تونه وجود داشته باشه..چون دنیایی که مغز آدمها لای منگنه باشه اسمش بهشت نیست!!پس می بینی که به هیچ تناقضی نمی خوریم و بعد خدا هم می تونست بره یه گوشه راحت بشینه نسکافه بخوره و اصلن هم نگران زمین و گند و کثافتهای توش نباشه!!!(نه که الان خیلی نگرانه!!!)