چهارمین مسابقه‌ی وبلاگ‌نویسی علمی‌تخیلی و فانتزی

با سلام

وب‌گاه آکادمی فانتزی، مرجع هوادارنِ ادبیاتِ علمی‌تخیلی و فانتزی است. برای آشنایی با این نوع ادبیات و خواندن داستان‌ها و مقالاتی از این گونه‌ی ادبی به خودِ وب‌گاه مراجعه کنید.

وب‌گاه آکادمی فانتزی در راستای گسترش این گونه‌ی ادبی، هر سال یک مسابقه‌ی داستان نویسی برگزار می‌کند، داستان‌ها توسط اساتیدِ شناخته شده‌ی ادبیاتِ ایران داوری می‌شوند و برندگان در جشنواره‌ای معرفی می‌شوند و جوایز خود را دریافت می‌کنند.

 

در این وبلاگ سعی می‌کنم آکادمی فانتزی را با پست‌های مختلف معرفی کنم و از طرفی اخبار سایت را در این‌جا قرار بدم.

در حال حاضر مهم‌ترین خبر سایت، فراخوان چهارمین دوره‌ی مسابقه‌ی داستان‌نویسیِ علمی‌تخیلی و فانتزی است.

گروه ادبی «آکادمی فانتزی» (مرجع هواداران ادبیات علمی‌تخیلی و فانتزی) در ادامه‌ی سنت چند ساله‌ی خود، در نظر دارد در سال جاری هم مسابقه‌ی داستان‌نویسی علمی‌تخیلی و فانتزی خود را بر پا کند.
این مسابقه در سال ۱۳۸۷ خورشیدی برای چهارمین سال پیاپی برگزار می‌شود. پیشینه‌ی این مسابقه‌ی به این شرح است: برگزاری دوره‌ی اول در سال ۸۴ با ۲۷ داستان از ۲۳ نویسنده و دوره‌ی دوم در سال ۸۵ با ۴۳ داستان از ۳۰ نویسنده در بخش اصلی و ۱۹ داستان در بخش جانبی ادبیات هواداری (فن‌فیکشن) و در سال سوم با ۱۱۳ اثر از ۴۲ نویسنده که مراسم آن به تاریخ ۲۸ مرداد ۱۳۸۷ در «سرای اهل قلم» برگزار شد.
همچنین همانند سال‌های گذشته آکادمی فانتزی در مراسم پایانی جوایزی به ناشر، مترجم، نویسنده و مروج برتر علمی‌تخیلی و فانتزی در سال جاری هم تقدیم خواهد کرد. بخش مروج برتر علمی‌تخیلی و فانتزی از دوره‌ی سوم به این جایزه‌ی ادبی افزوده شده‌است.
رویکرد آکادمی فانتزی از نخستین روز تأسیس، گسترش و شناساندن ادبیات علمی‌تخیلی و فانتزی (Science Fiction & Fantasy) بوده‌است. از همین رو با فراخواندن تمامی علاقه‌مندان ادبیات علمی-تخیلی و فانتزی به شرکت در این مسابقه، بر آن است تا در راستای تولید محتوای ع.ت.ف. به زبان فارسی گامی مؤثر بردارد. چهارمین مسابقه‌ی داستان‌نویسی علمی‌تخیلی در مراحلی به شرح زیر برگزار می‌شود:

۱- ارسال آثار تا تاریخ ۱۵ اسفند ۱۳۸۷ خورشیدی

۲- بازخوانی آثار

۳- انتخاب آثار برگزیده

۴- مراسم اعطای جوایز

تاریخ‌های مربوطه در اطلاعیه‌های آتی به‌روز خواهند شد.


۱- موضوع آثار آزاد است، اما باید حتماً در حیطه‌ی داستان‌های فانتزی و علمی‌تخیلی یا به صورت تلفیقی از این دو نوشته شده باشد.
تبصره‌ی ۱: تعریف داستان فانتزی از نظر آکادمی فانتزی به این قرار است: اثری فانتزی است که حداقل یکی و یا بیشتر از مضامین اصلی یک اثر فانتزی (جادو، ماورالطبیعه، نبرد سنتی خیر علیه شر و موجودات جادویی) را داشته باشد.
تبصره‌ی ۲: علمی‌تخیلی ژانری است که در آن به بررسی تأثیر نظرات علمی و پیشرفت علم و فن‌آوری، طرح نظریه‌های علمی ثابت نشده و ارایه‌ی پیش‌بینی‌هایی از آینده و پیشرفت آتی علم و فن‌آوری در قالب داستان و نیز داستان سرایی درباره حیات فرازمینی و موجودات بیگانه پرداخته می‌شود.
۲- آثار نباید فن‌فیکشنی از داستان‌های دیگر باشد.
تبصره: فن‌فیکشن یا داستان‌ نوشته شده توسط هوادارانِ یک اثر، یعنی استفاده تمام و یا قسمتی از شخصیت‌ها، فضا و ماجرای یک اثر منتشر شده‌ی دیگر.
۳- هر اثر باید حداکثر پانزده‌هزار کلمه باشد. برای نگارش داستان‌ها حداقلی وجود ندارد، اما توجه فرمایید که آثار مینی‌مالیستی (چندکلمه‌ای) قابل قبول نیستند.
۴- آثار ارسالی تنها در قالب فایل doc مورد قبول هستند. دقت کنید که رعایت شیوه و اصول نگارش مطمئناً در ملاک سنجش هیأت‌داوران تأثیرگذار خواهد بود.
۵- حداکثر زمان ارسال آثار تا ۱۵ اسفند ۱۳۸۷ خورشیدی است. لطفاً توجه فرمایید آثاری که بعد از این تاریخ ارسال شوند بررسی نخواهند شد.
۶- هر نویسنده می‌تواند حداکثر تا پنج اثر خود را در مسابقه شرکت دهد.
۷- ارایه‌ی نام‌ و نام‌خانوادگی و پست الکترونیکی معتبر در هنگام ارسال آثار توسط نویسنده الزامی بوده و بدیهی است آثاری که بدون نام ارسال شوند، مورد بررسی قرار نخواهند گرفت.
۸- آثار خود را می‌توانید از طریق آدرس پست الکترونیکcontest87@fantasy.ir ارسال فرمایید. این آدرس فقط در دوران برگزاری مسابقه معتبر بوده و ارسال به آن به منزله‌ی شرکت در مسابقه‌است.

پیوست:
۱- آثار ارسال شده تا روز اعلام نتایج تنها توسط دبیر مسابقه و هیأت داوران قابل مشاهده خواهند بود. آثار راه یافته به مرحله‌ی پایانی بعد از اعلام نتایج و اهدای جوایز در سایت در معرض بازدید عموم قرار خواهند گرفت.
۲- لطفاً توجه فرمایید ارسال آثار برای سایت، به منزله‌ی مجوز نشر الکترونیک آثار توسط سایت و به نام خود شما خواهد بود.
۳- اسامی داوران و زمان اعلام نتایج متعاقباً به اطلاع علاقمندان خواهد رسید.
۴- جوایز مسابقه متعاقباً در اطلاعیه‌های بعدی اعلام خواهند شد.

 

لینک صفحه‌ی ثابت مسابقه در وب‌گاه آکادمی فانتزی

 

آرشیو داستان‌های فانتزیِ ترجمه شده

آرشیو داستان‌های علمی‌تخیلی ترجمه شده

آرشیو داستان‌های علمی‌تخیلی و فانتزی، نوشته شده توسط نویسندگان ایرانی

/ 0 نظر / 26 بازدید