بتل استار گالاکتیکا در سازمانِ ملل

به خصوص اگر فکر می‌کنید علمی‌تخیلی یک چیزیست برای بچه‌های چهارده پانزده ساله، خواندن متنی که در ادامه می‌آید به شما توصیه می‌شود.(پانویس‌ها را حتمن بخوانید)

بتل‌استار گالاکتیکا(battlestar galatica)نام یک سریال علمی‌تخیلی است که از یک شبکه‌ی کابلیِ آمریکایی به اسم Scifi Channel پخش می‌شود. پخش آن از سال 2004 شروع شده و فردا شب قسمتِ آخر آن پخش می‌شود.(نوشته‌ی من درباره‌ی این سریال را بخوانید)

و دیروز نویسنده و کارگردان و دو هنرپیشه‌ی نقشِ اول این سریال( مری مک دانل در نقش لورا رازلینِ رییس جمهور و ادروارد جیمز اولموس در نقش آدمیرال آداما)  در دپارتمانِ اطلاعاتِ عمومیِ سازمان یک نشست داشتند. در مقابل هر یک از دویست جایگاهِ ویژه‌ی سازمانِ ملل(که مترجم و میکروفون دارند) پلاکاردهایی با نمادِ دوازده کولونیِ کوبول قرار گرفته بودند*.

این نشست درباره‌ی جنگ و سرنوشتِ انسان‌ها روی زمین بود. مسائلی که در بتل‌استار گالاکتیکا بسیار عالی پرداخت شده‌اند. شاید رونالد دی مور(کارگردان) سال 2004 که شروع به ساختِ این سریال کرد حتا فکرش را هم نمی‌کرد که سریالش این قدر موفق از کار دربیاید، سریالی علمی‌تخیلی که از یک شبکه‌ی کابلی پخش می‌شد.

بتل‌استار گالاکتیکا به طور خیلی خلاصه درباره‌ی معدود انسان‌هاییست که از یک فاجعه‌ی عظیم جان سالم به در برده‌اند، سیاره‌های مسکونی‌شان ویران شده و سوار بر سفینه‌هاشان در سرتاسر عالم آواره شده‌اند تا یک سیاره‌ی قابل سکونتِ دیگر پیدا کنند. مسئولِ ویرانیِ سیاره‌های آن‌ها روبات‌های انسان‌نمایی هستند که به دستِ خودِ انسان‌ها خلق شده‌اند و بعد به این نتیجه رسیده‌اند که انسان‌ها به خاطر صفاتِ منفیِ اخلاقی‌شان، به خاطر جنگ و کشتار و ظلم و بی‌رحمی که به هم‌نوعان خود می‌کنند، ارزش زندگی ندارند و باید از صحنه‌ی گیتی پاک شوند. اما خب اخترناوِ جنگیِ بزرگ بتل‌استار گالاکتیکا از نبرد جان سالم به در می‌برد و با تنها بازمانده‌های بشریت آوارده‌ی کائنات می‌شود و سایلون‌ها(روبات‌های انسان‌نما) به دنبالشان می‌روند تا کارِ شروع شده را به آخر برسانند.

اما موفقیتِ فوق‌العادهِ بتل‌استار گالاکتیکا چیست؟

بتل‌استار گالاکتیکا درباره‌ی روبات‌ها و نبردهای فضایی نیست، محوریتِ آن روی جنگ‌ها فضایی و جلوه‌های ویژه‌ و بزن و بکش نیست.

بتل‌استار گالاکتیکا درباره‌ی انسان‌هاست.

محوریتِ سریال درباره‌ی موضوعاتیست چون: جنگ، دلایلِ انسان‌ها برای جنگ، عشق، اخلاقیات، حقوق فردی و اجتماعی، خدا، مذهب، برخوردِ تمدن‌ها و فرهنگ‌ها و مذاهبِ مختلف، فلسفه‌ی وجودِ انسان، جایگاهِ انسان در هستی، رابطه‌ی انسان با خدا و...

و چیزی که این سریال به نشست سازمان ملل برد، پرداختِ عالیِ آن در این مفاهیم بود. سریالی که در آغاز مثل خیلی دیگر از فیلم‌های علمی‌تخیلی به نظر می‌رسید، به جایی رسید که به چالش‌های عمیق روحِ آدمی و سوال‌های بزرگ و پاسخ داده نشده‌اش می‌پردازد.

روبات‌های سریال یکتا پرست هستند و انسان‌ها مذهبی مشابه یونانی‌ها و رمی‌های باستان دارند. و این تقابل مذهب‌ها به جایی می‌رسد که کم کم دو گروه شروع به درک یکدیگری می‌کنند و گفتگوی تمدن‌ها آغاز می‌شود.

جنگ! تنها بازمانده‌های بشریت که آواره‌ی کائنات هستند، باز هم بر سر سیاست و عشق و س*کس و مذهب با یکدیگر می‌جنگند و همدیگر را می‌کشند.

عشق! آدمیرال آداما زمانی که می‌فهمد بهترین و نزدیک‌ترین دوستش، افسر شماره‌ی دوم سفینه‌اش که چهل سال دوشادوشِ او خدمت کرده، یک روباتِ انسان‌نماست، با چالشی عظیم رو به رو می‌شود. نفرت، خشم، عجز و در نهایت می‌فهمد که فرقی نمی‌کند کسی که دوستش داشته یک مخلوق هوش مصنوعی باشد یا انسان یا هر چیز دیگر.

مذهب! انسان‌های آواره هنوز هم همان درگیری‌های مذهبی را دارند که انسان‌های هزاران سال پیش داشته‌اند.

....

بتل‌استار گالاکتیکا کاری متفاوت است، کاری که شاید به طور تصادفی خیلی خیلی خوب و پخته از کار درآمده و تراژدی‌های بشری را به صورتی تلخ و سیاه و در عین حال دوست‌داشتنی و جذاب به تصویر کشیده.

برای خواندنِ اصل خبر و دانلود ویدئو به لینک‌های زیر مراجعه کنید:

http://popwatch.ew.com/popwatch/2009/03/galactica-un.html

 

http://featuresblogs.chicagotribune.com/entertainment_tv/2009/03/battlestar-galactica-united-nations.html

 

http://screenrant.com/battlestar-galacticas-panel-brusimm-6115/

 

پانویس:

*داستانِ این سریال در دنیایی موازی می‌گذرد، در این دنیا انسان‌ها در کهکشانی دوردست روی دوازده‌ سیاره‌ی مسکونی زندگی می‌کنند که نام‌هایشان همان نمادهای زودیاک است که می‌شناسیم(capricorn,pycon, gemenie...) و کوبول سیاره‌ی زادگاهِ انسان‌ها در دنیای این سریال است. سیاره‌ایی که خدایان(آپولو، هرا، زئوس..) روی آن همراه با انسان‌ها زندگی می‌کرده‌اند.

 

1- سریال را می‌توانید از انواع و اقسام شبکه‌های تورنت دانلود کنید و یا از این‌جا بخرید.

2- برای اطلاعاتِ بیشتر درباره‌ی سریال هم به سایفای دات کام مراجعه کنید.

 

 

/ 1 نظر / 46 بازدید
بهنامترین

خیلی برام جالبه. این سریال زیر نویس فارسی دارشم هست؟همیشه به این فکر میکنم کی باید به کمک کنه. خودمون یا ساخته ی خودمون.سلام