به دنیای 1984 خوش آمدید!

بعد از انتشار کتاب هفتم هری پاتر، دنیا را جو هری پاتر گرفت. چند روز اول که جو حسابی داغ داغ بود و ملت به شدت هیجان زده! خود من هم هیجان زده شدم وقتی ده فصل اول را دانلود کردم.

به دنبال این جو زدگی، رسانه‌های کشور عزیزمان هم قصد کردند که از جو عقب نمانند و یک جورایی سوار موج شوند. و در راستای این موج سواری روزنامه‌ی عزیز کیهان یک مقاله درباره‌ی ارتباط هری پاتر و رنگ سبز سیدی منتشر کرد. بعد هم کانال دوی آی آر آی بی عزیز، یک برنامه مستند درباره‌ی ارتباط هری پاتر و شیطان پرستی پخش کرد! مقاله را که خوشبختانه نخواندم و فقط یک چیزایی شنیدم و برنامه را هم در حد دو جمله شنیدم(باز هم خوشبختانه!)

خب اون دو جمله‌ای که من شنیدم اینها بودند:(نقل به مضمون)

در هری پاتر، خدا و مقدسات نقشی ندارند. در این دنیا همه کس و همه چیز به یاری هری می‌آیند. او بدون اینکه دعا کند این کمک‌ها را دریافت می‌کند. ققنوس به یاری‌اش می‌آید و با اشک‌هایش زخم مهلک او را شفا می‌دهد.

خب، بریم اول بریم سراغ خود هری‌پاتر واینکه این ادعا تا چه حد صحت داره!

بیاد بگم که دم رولینگ گرم! واقعن توی هفت جلد کتاب اسمی از خدا نبرده! هیچ کجای کتاب شخصیت‌ها مثلن نمی‌گن:

oh my God!

یا

God Help us..

جالبه؟

من از رولینگ نپرسیدم چرا، ولی می‌توانم خودم دلایل خودم را بیاورم.

یک دلیل شاید اینکه، اینجا یک دنیای به کل فانتزی است. جایی که قوانینش با دنیایی که ما می‌شناسیم فرق دارد. و داستان قرار نیست بار مذهبی یا فلسفی داشته باشد.

یک دلیل دیگر اینکه، شاید رولینگ به خدا معتقد نیست و دوست نداشته در کتابش ردی از اعتقاد به خدا باشد.

کسی که ترک شده باشد، رها شده باشد، تنها و درمانده شده باشد، خوب می‌داند اینجور وقت‌ها آدم چقدر احساس بی‌پناهی و بی‌کسی می‌کندو اینجور وقت‌هاست که از ته دل خدا را آرزو می‌کند و گاه اینجور وقت‌هاست که حس می‌کند، خدا چیزی نیست جز یک توهم قشنگ...

و اگر زندگی‌نامه‌ی رولینگ را خوانده باشید، می‌دانید که چطور درمانده شده بوده و چطور خودش، خودش را بالا کشیده و رهانده. پس شاید وجود خدایی مهربان و یاری دهنده، مثل همون اشک ققنوس باشد که جای نیش باسیلیسک را درمان می‌کند. شاید همانقدر دور و دست نیافتنی باشد. شاید همانقدر واقعی باشد. شاید اصلن همان باشد!

خب بعد بریم سراغ برنامه‌ی کانال دو:

برنامه گویا قصد داشت بگوید: تخیل چیز بدی است! تخیل باعث کفر و شیطان پرستی می‌شود. تخیل باعث می‌شود ما بد باشیم!

بله دیگر!

به دنیای 1984 خوش آمدید!

فقط مانده یک دستگاهی اختراع کنند و توی کله‌هامان بگذارند که دیگر فکر نکنیم!

/ 12 نظر / 3 بازدید
نمایش نظرات قبلی
لی لا - آبی آسمانی

برای توضيحت در مورد اون سافت ور ممنونم. در مورد اين پست بايد بگم،خدا همواره در تمام اديان تاکيد کرده که فکر کنيد و دنيا رو بگرديد و يه جائی تو قرآن گفته که یک ساعت فکر کردن بهتر از صد سال عبادته. بنابراين با اطلاعات من در مورد اديان هيچ جا هيچ کدوم از کسانی که به خدا اعتقاد داشتند چنين نگفتند که فکر نکنيد اما تمام اديان توهم رو جدای از تخيل کردند. پرداخت به هر چيز واهی انرژی آدم رو به ابتذال ميکشه اما خيال اينطور نيست. من از هری پاتر اصلن خوشم نمياد چون دنيای هری پاتر دنيای تاريکيه و سياهی همه جا بسيار بيشتر از روشنی هست و به نظر من اونقدر فانتزی دور و غير قابل باوريه که ذهن آدم رو درگير چيزای خوبی نميکنه. به هر حال من اصلن از هری پاتر خوشم نمياد برعکس که از فنتزيهای آسيموف هنوز هم لذت می برم.

دختر بارانی

هری پاتر کتاب خوبیه! من واقعن ازش لذت بردم و من اصلن فکر نمی‌کنم که تخیل و پرداختن بهش واهی باشه...ما از ذهن و تخیلمونه که امید و آرزو داریم و به زندگی ادامه می‌دیم.. ادیان شاید چنین چیزی نگفته باشن، ولی روسای عزیز مملکت اینطور فکر می‌کنن و اینطوری می‌شه که به طرف دنیای ۱۹۸۴ پیش می‌ریم. در ضمن هری پاتر اونقدرا هم تاریک نیست! چیزای خوب هم زیاد داره، فانتزی فانتزیه دیگه! در ضمن آسیموف فانتزی ننوشته:دی آسیموف علمی-تخیلی نویس بوده. داستان‌های علمی-تخیلی رو سوای عنصر علم که قاطی د استان می‌شه، می‌شه رئال دونست. لااقل شخصیت‌ها و اتفاقات رئال هستند.اگه خود علم رو هم یک چیز رئال فرض کنیم کلن علمی تخیلی غیر از اینکه تو جریان ا صلی ادبیات نیست ولی یه جورایی رئال به حساب می‌آد. ولی فانتزی اینطور نیست. فانتزی تخیل نابه! دیگه می‌تونه هیچ چیز رئالی نداشته باشه. تخیل رها و افسار گریخته و خب هر کسی هم نمی‌پسنده.

فافا

مي دوني كه چندات با اين هري پاتر تو حال نمي كنم اما دليل نميشه كه مخالفت باهاش حمايت كنم...خيلي بده..خيلي چرا واقعا تا چيزي مطرح ميشه شروع مي كنن به ايراد تراشي و سريع وصلش مي كنن به خدا و پيغمبر...بابا جان اگه قوي هستيد يكي مثل اون رو بسازيد يا بنويسيد اگر هم ناتوان پس بي خيالش بگذاريد ديگران ازش لذت ببرند.

سحر

اصلا نميگن ؛خدای من؛؟ اااا...من تا حالا دقت نکرده بودم.مگه ميشه اينهمه اتفاق بيفته بعد آدم نگه خدای من ؟

ن.باور

سلام دختر بارانی وقتی ميگن آدم انگشت بدهان ميمونه همينه ديگه. سواد منو و شما به اونجاها قد نميده. بگذريم .......... .......... سپيده را در مه جستجو کن در پهنای اين جهان

متولد آذر

این دستگاهی که میگی قبلا اختراع شده . میذاریمش جلوی رومون و دیگه لازم نیست فکر کنیم . همین رسانه ملی . سرشار از محتوی!

شهاب

tooye ketabe haftom 4 ta Thank God, 3 ta God, va 1 doone God Bless Him dare