مدیتیشن

روزی یک نفر به یک استاد ذن گفت:ما می توانیم خیلی کارها بکینم.فکر کنیم،تحقیق کنیم،دعا کنیم...چه چیزی در این کار احمقانه خالی کردن ذهن وجود دارد؟

 

20060413-meditation-sm.jpg

استاد در پاسخ او را به باغچه برد و یک دلو چوبی پر از آب را روی زمین گذاشت،بعد با ضربه زدن به دلو آب داخل آن را مواج کرد و به آن شخص گفت نگاه کن ببین در آب چه می بینی؟آن شخص در آب نگاه کرد و گفت یک سری خطوط نورانی می بینم.بعد استاد چند دقیقه سکوت کرد تا هنگامیکه سطح آب صاف شد.سپس از او پرسید :حالا چه می بینی؟

و آن شخص جواب داد:ماه!

به راستی اگر ماه را ندیده بودیم و نمی دانستیم ماهی وجود دارد،آیا هرگز با نگاه کردن به سطح مواج آب و خطوط نورانی می توانستیم ماه را تصور کنیم؟.

ذهن آدمی همیشه پریشان است.همیشه به هزاران چیز مختلف فکر می کنیم.ذهن هیچگاه یک جا نمی ایستد..همیشه در حال رفت و آمد است.همیشه هزار موضوع مختلف در بک گراند ذهنمان در حال اجرا هستند.وقتی مدیتیشن می کنیم،سعی می کنیم این رفت و آمد های ذهن را متوقف کنیم.سعی می کنیم همه برنامه هایی را که در بک گراند اجرا می شوند استاپ کنیم،بلکه بتوانیم تصویر ماه را ببینیم.کسی چه می داند در ذهن آرام شده ما چه چیزها که نمی توان دید...

meditation.jpg

در طبیعت نشستن و سعی در رهاندن ذهن از تمام افکار مزاحم،حسی روحانی و غریب دارد.حس نزدیک بودن به روح جهان،به آنچه خدا می نامندش....

/ 7 نظر / 3 بازدید
دختر بارانی

ن باور عزيز پيغامتون رو خوندم... من با اين دکمه جديد تاييد پرشين بلاگ به طرز وحشتناکی مشکل پيدا کردم.چون درست زير دکمه ديليت و من هی ديليت رو ميزنم..اينم اصلن اخطار نميده.. خدايا گريههههههههههههههههههههههه حالم بده سرما خودم اعصابم خورده

ميرزا بنويس

سلام دوستم. نمی دونم ولی هميشه هم اون حس غريب حس نزديکی نيست... شايد به خاطر اين درگيری های ذهنمه سميه ولی اصلا خدا رو در اطراف حس نمی کنم چه با مديتيشن چه بی مديتيشن... شايد بعد از گرفتاری ها بهتر بشه فهميد خدا کجاست و من کجا؟؟؟/ تا دوباره...

هلال

می دونی فکر می کنم يه راه ديگه هم وجود داره که آدم بياد سطل رو یکباره آنچنان لگدی بهش بزنه که همه اش خالی بشه ... مثل طوفانی که برای هميشه بزنه و همه چی را نابود کنه تا چيزی برای ديدن و فکر کردن های بعدی هم نمونه ... دوستی داشتم که از قول نیچه به اين کار می گفت زايمان مغزی !

هلال

باور نمی کنی اگه بگم اونقدر حالم بد هست که با اين لگد ها هم ذهنم از اين همه تنش ها و درگيری هاش خلاص نمی شه ... دارم چرت و پرت می گم و تفلسف می کنم . زايمان مغزی ؟!!!!!!!!!! ... می دونی که خودم هم اهل مراقبه و مديتيشن هستم ولی نه در طبيعت چون با حشرات اصلا ميونه ام خوب نيست . اتاق خودم رو با يه شمع رمانتيک ترجيح می دم .

هلال

در ضمن اگر اجازه بدی با عنوان پست قبلی ات دوست دارم يه شعر بنويسم البته شعره خودش اومده تو سرم هی دور می زنه و می گه يالا منو بنويس !

قافلان

.... به نظر من مراقبه بهتر از مديتيشن است در مديتيشن فقط با ذهی کار ميشه ولی در مراقبه با روح.....