چشمهایش-قسمت اول

این مطلب و مطلب بعدی رو می خوام درباره‌ی کتاب چشمهایش بنویسم. اگر اهل کتاب باشید، حتا اگر نخوانده باشید، باید اسم این کتاب نوشته‌ی بزرگ علوی به گوشتان خورده باشد. به گوشتان هم که نخورده باشد، حالا اینجا درباره‌اش می‌خوانید. کتاب در زمان خودش و حتا زمانهای بعدی بسیار جنجالی بوده و تا مدتها اجازه‌ی انتشار نداشته( واقعن نمی‌فهمم چرا!) که به جنجالی بودن آن افزوده. خلاصه اینکه اگرچه بنده اینکاره نیستم، ولی تو این مطلب بخش‌هایی از چند صفحه‌ی آغازین کتاب را می‌ذارم و تو مطلب بعدی با کمال پررویی نقدش خواهم کرد!

مشخصات کتاب:

نام:چشمهایش

نویسنده: بزرگ علوی

تاریخ انتشار: چاپ هفتم ۱۳۸۴

*  *  *‌

شهر تهران خفقان گرفته بود، هیچ‌کس نفسش در نمی‌آمد، همه از هم می‌ترسیدند، خانواده‌ها از کسانشان می‌ترسیدند، بچه‌ها از معلمین‌شان، معلمین از فراش‌ها، وفراش‌ها از سلمانی و دلاک،  همه از خودشان می‌ترسیدند، از سایه‌شان باک داشتند. همه جا، در خانه، در اداره، در مسجد، پشت تراوز، در مدرسه و در دانشگاه و در حمام مامورین آگاهی را دنبال خودشان می‌دانستند. در سینما، موقع نواختن سرود شاهنشاهی همه به دوروبر خودشان می‌نگریستند، مبادا دیوانه یا از جان گذشته‌ای برنخیزد و موجب گرفتاری و دردسر همه را فراهم کند. سکوت مرگ‌آسایی در سرتاسر کشور حکمفرما بود. همه خود را راضی قلمداد می‌کردند. روزنامه‌ها جز مدح دیکتاتورها چیزی نداشتند بنویسند. مردم تشنه‌ی خبر بودند و پنهانی دروغ‌های شاخدار پخش می کردند. کی جرات داشت علنن بگوید که فلان چیز بد است، مرگ می‌شد که در کشور شاهنشاهی چیزی بد باشد.

اندوه و بیحالی و بدگمانی و یاس مردم در بازار و خیابان هم به چشم می‌زد، مردم واهمه داشتند از اینکه در خیابان‌ها دوروبرشان را نگاه کنند، مبادا مورد سوظن قرار گیرند.

خیابان‌های شهر تهران را آفتاب سوزانی غیرقابل تحمل کرده بود. معلوم نیست کی به شهرداری گفته بود که خیابان‌های فرنگ درخت ندارد، تیشه و اره به دست گرفته و درخت‌های کهن را می‌انداختند. کوچه‌های تنگ را خراب می‌کردند. بنیان محله‌ها را برمی‌انداختند. مردم را بی‌خانمان می‌کردند و سال‌ها طول می‌کشید تا در این بر برهوت خانه‌ای ساخته شود. آنچه هم ساخته می‌شد، توسری خورده و بی‌‌قواره بود. در سرتاسر کشور زندان می‌ساختند  و باز هم کفاف زندانیان را نمی‌داد. از شرق و غرب از شمال و جنو پیرمرد و پسربچه‌ی ده ساله، آخوند و رعیت، بقال و حمامی و آب‌حوض‌کش را به جرم اینکه خواب‌نما شده بودند و در خواب سقوط رژیم دیکتاتوری را آرزو کرده بودند، به زندان‌ها انداخته بودند. هم شاگرد مدرسه می‌گرفتند، هم وزیر و وکیل. یکی را به اتهام اینکه در سلمانی از کاریکاتور روزنامه‌ای در فرانسه درباره‌ی شاه گفتگو کرده بود می‌گرفتند، یکی را به اتهام اینکه در ضمن مسافرت فرنگستان با نمایندگان یک دولت خارجی سر و سری داشته، و دیگری را به اتهام اینکه سهام نفت جنوب را پنهانی از دولت به سرمایه‌دارن انگلیسی فروخته است.

در چنین شرایطی استاد ماکان درگذشت. استاد بزرگ‌ترین نقاش ایران در صد سال اخیر بود. پس از چند قرن باز آثار یک مرد نقاش ایرانی در اروپا مشتری پیدا کرده بود و مجلات هنری آمریکا و اروپا پرده‌های او را به چاپ می‌رساندند....

عوام می‌گفتند که عشق زنی او را از پا در آورد. فهمیده‌ها معقتد بودند که عشق به زندگی او را تا پای مرگ کشاند....

گروه گروه مردم می‌رفتند که خودشان را تماشا کنند. در پرده‌های خوشرنگ و با صلابت او تصویر خودشان را می‌یافتند و بخصوص در برابر پرده‌ی نقاشی که زیر آن به خط خود استاد«چشم‌هایش»نوشته شده بود، می‌ایستاند و خیره به آن می‌نگریستند.....

*  *  *‌

اینها که نوشتم، دو صفحه‌اول و دو سه جمله از دو سه صحفه‌ی بعدی بودند. به دلایل این قسمت‌ها را انتخاب کردم که در پست بعدی درباره‌ش خواهم نوشت.

*  *  *‌

ماجراهای کتاب مربوط به اوائل قرن فعلی هستند. یعنی سالهای ۱۳۱۰ ...یعنی مثلن هفتاد هشتاد سال قبل.

*  *  *‌

بی‌ربط به نقد کتاب: چقدر این تهرانی که توصیف کرده آشنا است! انگار که در آن زندگی کرده باشم( یا می‌کنم؟؟!!)

پ.ن. چقدر لبریزم از فریاد، از حرف نگفته، از شکایت، از دلتنگی و از غرور شکسته...چقدر دلم می‌خواهد دنیا را فریاد کنم، خودم را فریاد کنم، غم‌هایم را فریاد کنم....اما افسوس رهایی نیست...

/ 21 نظر / 5 بازدید
نمایش نظرات قبلی
آرش

آها يادم رفت: ممنون از ايول

آرش

والله طنز که چه عرض کنم. پی نوشت: اين که از اين! پی نوشت۲: سيلماريليون و تالکين رو دوست دارم بخاطر عظمتی که تو بحث اسطوره شناسی - اسطوره سازی؟!- داره. پی نوشت۳: و شاهکاره خب! پی نوشت۴: اينم که از اين! پی نوشت۵: شغل حقير طراحی گرافيکه. چرت و پرت هم مينويسم گاهی. میخونم هم. پی نوشت۶: معجونی شد ها!!! پی نوشت۷: اينم وب سايتم: http://www.8graphic.com پی نوشت۸: بعدش. همه اینا تعجب آور هم هست!! پی نوشت۹: از آشنائيتون خوشحال شديم. پی نوشت۱۰: ارادت داريم.

آرش

و اما بحث شيرين چشمهايش. پی نوشت: چرا ممنوع بوده که خيلی چيزای ساده تر از اين هم اينجا ميتونه ممنوع بوده باشه. پی نوشت۲: و ممنوع بشه!! پی نوشت۳: من چاپ قديمشو داشتم. مال شونصد سال پيش. پی نوشت۴: دارم؟! پی نوشت۵: کتاب خوبيه. پی نوشت۶: شمام داری کار خوبی ميکنی که معرفيش ميکنی. پی نوشت۷: موفق هم باشيد.

آرش

به! پی نوشت: آکادمی فانتزی رو نديده بودم و بسيار مشعوف شدم. کار عالی ایه. نمونه شو ندیدم. هرچند خود سایت یخده اذیت میکنه موقع کار کردن. پی نوشت: پس ايول. پی نوشت۲: کميک استریپ داستان جدايی داره. من قهرمانانو نخوندم. فک کنم مال چاپشه!!!! جلبم نکرد! تو حافشه تاریخیم هم نبود!!! پی نوشت۳: من از قديم جمع ميکردم. مارول کميکز. پی نوشت۴: الان ديگه نميشه بهشون دست زد چون برگهاشون بخاطر کاهی بودن ميريزن. پی نوشت۵: پسر ۴ ساله من عاشق اسپايدرمنه!!!!! پی نوشت۶: همه ميگفتن براش زوده ولی من ميگفتم بابا من هم همين بودم!!!! پی نوشت۷: واسه همين الان ديوانه شدم پی نوشت۸: درود.

آرش

خدا آخر و عاقبت ما رو بخير کنه!!!! عضو شدم!!!! پی نوشت: گندالف!!!!!!

سارا

يعنی چييييييی؟ يعنی تو اين هفتاد هشتاد سال نبايد يه ذره تغيير رخ داده باشه آيا؟ منتظر خواندن نقدت بر داستان هم هستم مشتاقانه.

سارا

نه اين جوری قبول نيست. اصل شعر را گذاشته بودم آنجا که در مورد ترجمه اش نظر کارشناسی بدهی

آرش

گفتم خدا آخر و عاقبت مارو بخير کنه!!! پی نوشت: اين سايته حرف نداره. فقط گرافيکش به محتواش نمياد جسارتا. پی نوشت۲: خواستين به برو بچز بگين براتون درستش کنم. پی نوشت۳: حيفه. بايد خيلی خاص باشه. پی نوشت۴: در خدمتيم.

آرش

نه بابا! پي نوشت: كي پول خواست حالا! پي نوشت۲: درستش ميكنيم.

باران

دوست من سلام چقدر این کتاب را دوست داشتم... .به روزم و با تعلیم آب منتظرت. راستی با تبادل لینک موافقی؟