زنجان...

خب من از زنجان برگشتم! این عکس هم که می‌بیند، نمای هتلی هست که توش بودیم. انصافن که هتل تر و تمیز و دیجیتالی بود! حتا دستشویی‌هاش هم دیجیتال بود! باور کنید!

141fs963552.jpg

سر مزار آقام چلبی اغلو یه مقدار سرد بود و مراسم مراقبه و مدیتیشن دو ساعته، باعث شد که به گسترش انفورماتیک برم! این آنفولانزا امسال می‌خواد منو بکشه! دو ماه به دو ماه بر می‌گرده و من هر بار مقاومت می‌کنم، کی سد مقاومتم شکسته بشه خدا می‌دونه! اما دوستان درباره‌ی سرماخوردگی بنده می‌فرمایند که برون ریزی هست! برون ریزی هست؟؟ البته امروز استادمون فرمودند که تو این راه گه گاه پیش می‌آد که دوستان توهم را به جای واقعیت بگیرند و باید مواظب باشند! این هم شد صحه‌ای بر فرمایشات پادشاه بزرگوار! توهم هست ولی حقیقت هم هست گویا!

حالا این آنفولانزای من برون ریزی هست یا اثر همون نشستن روی خاک سرد آقام چلبی اوغلو دیگه اینشو نمی‌دونم!

این قضیه مراقبه و مدیتیشن برای من یک بعد کاملن حقیقی داره، اونهم اینه که مراقبه و مدیتیشن فرصتی به ما می‌ده که در اعماق وجودمون تفحص کنیم!( واه چه قلمبه!) یعنی که بتونیم چیزی را که روانشناس‌ها بهش می‌گن ایگو مشاهده کنیم، و سعی کنیم حذفش کنیم. با مراقبه فرصت پیدا می‌کنیم خودمون رو ببینیم. خود واقعی‌مون رو و بهش فکر کنیم. مراقبه اگر درست انجام بشه راهیه برای بهتر شدن، قدم زدن به طرف انسان خوب شدن. و این رو من بهش می‌گم معنویت! رها از تمام صحبت‌های عجیب و غریب درباره‌ی چاکراها و برون ریزی و غیره..خیلی بعید می‌دونم که سیذارتا زیر اون درخته جیغ و هوار می‌کشیده و خاک تو سرش می‌کرده!!!

یکی از خانوم‌های محترم، دوبار هنگام مراقبه گلاب به روتون!!! ایشون گویا مفهوم تخلیه معنوی رو با فیزیکیش اشتباه گرفته بودن و به جای تخلیه روح، معدشون رو تخلیه می‌کردن! خوب شد زیاد تو حس نمی‌رفتن وگرنه ممکن بود روده‌هاشون رو هم سر مزار چلبی اوغلو تخلیه کنند!! نه آخه فکر کنید! یک نفر که اسم خودش رو گذاشته به اصطلاح یوگی، و اومده که مراقبه کنه و مراحل عرفان رو در پیش بگیره، به خودش اجازه می‌ده تو یکجمع هشتاد نفری اونقدر جیغ بکشه که گلاب به روتون...!! این اسمش فاجعه نیست؟؟ من دارم قضاوت می‌کنم؟ نباید بکنم؟ خب شرمنده نمی‌تونم !!باید قضاوت کنم! من نمره‌ی اخلاق این آدم رو منفی هزار می‌دم! این هنوز اندر خم در خونشون هم نیست چه برسه به یک کوچه از هفت کوچه‌ی عشق!‍ آدمی که اینقدر خودخواه و بی‌مبالاته چی از عشق و خدا می‌دونه؟؟ اووف گور بابای حرفای روانشناسانه‌ی مخلوط با خرافات بعضی‌ها(بیپ یعنی خودمو سانسور کردم!)! بیپ! بعضی‌هاشورشو در آوردن با با این تکنیک‌های مزخرفشون که بیپ....

هوم یک چیز دیگه هم می‌خواستم بگم،

آها! اتفاقی که سر مزار این چلبی اوغلو افتاد این بود که گویا با خدا آشتی کردم! یعنی گفتم خدایا منو ببخش و بیامرز و به دادم برس، این درست که گاهی گه زیادی می‌خورم ولی تو که می‌دونی من قبولت دارم! بعد فرداش که فال حافظ گرفتم این اومد نگاه کنید..

هاتفی از گوشه میخانه دوش                                  گفت ببخشیند گنه می‌بنوش

لطف الهی بکند کار خویش                                     مژده رحمت برساند سروش

....

لطف خدا بیشتر از جرم ماست                              نکته سربسته چه دانی خموش

خب این یعنی که آدم خرافاتی(!!!) مثل من میگه ایول! حافظ هم که جوابمو داد..

:دیی

از همه اینا باحال‌تر اینکه، الان که اومدم تو دیوان حافظ خودم این شعر رو گیر بیارم، دیدم درست صفحه‌ای هست که من پر مرغ نازنین مرحومم رو گذاشتم توش!( من یه مرغ خونگی داشتم که عمرشو داد به شما ولی خیلی با شعور بود!)

این عکس مزار آقام چلبی اوغلو!

141fs964432.jpg

من می‌خواستم این نوشته حالت سفرنامه و جدی داشته باشه، نمی‌دونم چرا طنز از آب دراومد!:دییی

پ.ن. من یه دعای دیگه هم کردم سر مزار این آقام چلبی اوغلو که اگه گوش کنه خودم مریدش می‌شم ...

پ.ن.۲ من یه توضیح کوچیک بدم،‌چلبی اوغلو نوه‌ی مولانا و از عرفای بزرگ بوده واینجا هم خانقاهش هست.

مرید یه عارف شدن هم به معنی نقض خدا نیست!:دیی 

/ 32 نظر / 4 بازدید
نمایش نظرات قبلی
دختر بارانی

فرمانروای تاریکی عزیز بله نیروهای لایت سایت اونجا خفن بودن، من قراره به زودی بازم برم، احتمالن یک روزه و احتمالن با یه چند نفری برم تو اون غاره اگه پایه بودی بگو بریم..غارش خیلی خفن خوبه!

اله سار

نه نشد! رفیق بارانی عزیز، اصلا هم نشد! نگو حقیقته! چون حقیقت نیست! بهتره بگی که :"من فکر می کنم که حقیقته"! جواب اون "چرا" رو من می دونم! "زیرا"ی اون چرا میشه: "هیچی" ! برای من و به همین سادگی... در مورد اسپیریچوالیتی این یک توجیه! همه کسایی که تو یک راه میرن، از اون راه تجربه جمع می کنن! و نفر بعدی که وارد میشه، لااقل یک قدم جلوتره! لااقل یک قدم! اما ما هنوز همون جایی هستیم که اجدادمون بودن! درک همه آدمها از نقاشی یکی نیست، ما نمی تونیم بگیم که این نقاشی زشته یا زیبا، نمی تونیم بگیم این غذا خوش مزست یا بد مزه، نمی تونیم بگیم که این آهنگ قشنگه یا زشت، چون اینها کاملا شخصی هستن! اما تکنیک نقاشی قابل آموزشه! ما در نقاشی کشیدن اونجایی نیستیم که زمان غارنشینی بودیم، ما روی شانه های داوینچی ها و بتهون ها ایستادیم! چند قدم به جلو! و می تونیم کم کم تشریح کنیم که چرا مردم فلان جا از مزه تند خوششون میاد و مردم فلان جا از مزه ترش! چند قدم به جلو! اگه من بخوام احساسم رو با موسیقی بیرون بریزم، لازم نیست که مثل مردم ما قبل تاریخ اسختون بتراشم، چون ابزارهای اینکار بهینه شده! روش نت نوسیس اختراع شده! و راه نشون دادن

دختربارانی

نفر بعدی باید از همون صفر مطلق شروع کنه...ببینم اینکه ما داوینچی داریم باعث میشه که تو مثلن از روزی که قلم دستت بگیری از یه جای به خصوص شروع کنی؟ یااینکه نه هنوز باید تمرین خط و دایره و منحنی بکنی؟؟ هان؟؟ یا موسیقی چطور؟ نت‌ها رو بلد هستی و به دنیا میایی؟؟ یا اینکه همیشه باید از همون صفر مطلقش شروع کنی؟؟ لطفن به اینها جواب خیلی دقیق بده..چرا با اینهمه پیشرفت وقتی ما می‌خواییم نقاشی یاد بگیری مجبوریم تمرین خط بکنیم؟ اینطوری هم نیست که تو فکر می‌کنی.که راه آسون رو انتخاب کردم که راحت بگیرم و بخوابم..من از اونا نیستم داری اشتباه می‌کنی رفیق جنگجوی من! کافر خوبی نبودم چون ته دلم همیشه معتقدم بودم...سرکشی‌رو هم فراموش نکردم..من هنوزم دنبال دلیل می گردم..هنوزم دارم می‌رم جلو که ببینم حقیقت چی هست.. کافر بودن راه ساده‌تره..چرا؟ چون یه بار می‌گی نیست و خیالت راحت میشه...دیگه لازم نیست هیچ زحمتی به خودت بدی..نیست دیگه! نیست ته خطه! دیگه بعد از نقطه چیزی نیست..ولی اگه هست رو انتخاب کردی باید بجنگی و جلو بری..بنابراین اونکه کافره راه ساده رو انتخاب کرده و دقیقن به همین دلیل من کافر خوبی نبودم چون دلم می‌خواست جلو برم

دختربارانی

راه ساده راه کفره..کسی که معتقد نیست راه ساده رو انتخاب کرده چون فقط یک بار میگه هیچی نیست و خیالش راحت میشه..من کافر خوبی نبودم چون نمی‌تونستم با خیال راحت بگم هیچی نیست و برم بگیرم بخوابم..واسه همین راه چرا رو انتخاب کردم..همون چرایی که تو میگی..ولی تو که به چرای خودت جواب دادی..مگه نه؟ وقتی میگی همه چی توهمه و هیچی نیست یعنی جواب چرای خودت رو دادی... راه کفر و ماتریالیسم راه ساده و بی‌دردسریه...یه بار برای همیشه است..حرکت رو به جلو دیگه نداره.همون صفر مطلق اسپیرچوالیسمه..

قافلان

...اولا کلی به کامنت خودم خنديدم...چون (انتخاب) رو (انتخواب) نوشتم!!! ...دوما آقا يا خانم اله سار: برتراند راسل که حتما باهاشون آشنا هستین در کتاب (چرا مسیحی نیستم) کلی در مورد منطق وجود و عذم وجود خدا بحث کرده (با سواد و منطق و وقت خیلی بیشتر از من و شما)و در نهایت نتيجه گرفته که دلايل وجود و عذم وجود خدا کاملا با هم برابره و در آخر اين انتخاب درونی برای هر کسه که خدا رو قبول کنه يا نه و البته خودش ميگه من قبول ندارم! و حالا اگه من و دختر بارانی قبول داره و شما ندارين اصلا مربوط به منطق نيست بلکه با درون هر کسی ارتباط داره....و سوما اون منطقی مه ما از اون دم ميزنيم آيا کاملا درسته و با اون ميشه همه چيز رو توجيه کرد؟؟!! آيا منطق انسان ۳۰۰ سال پيش با منطق انسان سال ۲۰۰۷ يکيه؟ و آيا منطق فقط محدود به کارکرد مغز فيزيکيه؟...و به قول (رضا مارمولک) البته با کمی تغییر : (به تعداد انسانها راه رسيدن به نتيجه وجود داره)....برکت.

خيام!!

آنان كه محيط فضل و آداب شدند،در جمع كمال شمع اصحاب شدند ره زين شب تاريك نبردند برون،گفتند فسانه اي و در خواب شدند!

اله سار

آقا یا خانوم قافلان: عجیبه که در مورد "چرا مسیحی نیستم؟" این رو میگید! نمی دونم، شاید برداشتتون از کتاب مطابق با پیشزمینه ای بوده که با توجه به اون کتاب رو خوندید! چون اصلا در انتها همچین نتیجه ای گرفته نمیشه! دلایل وجد خدا با عدم وجود اون اصلا برابر نیست، اصلا برای عدم وجود خدا احتیاج به دلیل نیست! بلکه برای وجود اون دلیل لازم هست! وگرنه خود دنیا داره راه خودش رو میره! تامام بحثی که در این کتاب هست نشون دادن بی اساس بودن دلایلی هست که در مورد وجود خدا آورده میشهو نشون دادن این موضوعه که هنوز کسی دلیل و شاهدی برای این موضوع نیاورده! جدا از این کتاب خود راسل هزاران بار و با صراحت و توی انواع مصاحبه و سخنرانی اینو گفته که توی این کتاب در پی رد کرد دلایلیه که در باب وجود خدا ارائه میشه و اینکار رو هم کرده! راسل میگه چیزی که انسانها رو وادار به پذیرش خدا می کنه اینه که اغلب انسانها بصورت غریزی و برای فرار از ترس تنهایی به خدا باور دارند و اون رو "آرزوی ایمانی" می نامه و جای دیگه میگه: "اکثر مردم به خدا اعتقاد دارند چون به اونها آموخته اند که اینطور باشند..." در مجموع برای من خیلی عجیبه که این برداشت رو از کاتب را

دختربارانی

اله سار جان وجود خدا همیشه واسه من بدیهی بوده..منطقش هم به همین سادگیه که اگر دنیا وجود داره پس لابد یکی خلقش کرده..تو بگیر همون برهان علیت..و البته نه اینطوری که من برهان علیت رو خونده باشم و بگم ایول این خیلی کارش درسته..این توی ذهن من بوده همیشه که اگر ما مخلوق هستیم، پس خالق داریم..تو خدا رو حس نکردی، بنابراین اصلن مهم نیست که دلیلی برای اثبات خدا وجود داشته باشه یا نه..تمام دلایل دنیا هم نمی‌تونن کسی رو قانع کنن، اگه حس درونش نبوده باشه...و در ضمن نه اینطوری نبوده که جو گیر شده باشم ..اما اتفاق چرا..من به اتفاق می‌گم دیدن دست خدا..اگر دست خدا رو تو چیزی دیده باشم برام حجت میشه...اون چیزی که من به اسم دست خدا می‌بینمش برای تو اسمش توهمه یا تصادفه یا هر چیز دیگه...برای من دلیل و حجته..نه من می‌تونم دلیلم رو به تو بقبولونم و نه تو با طرح سوالاتت می‌تونی منو به جایی بفرستی..ما بنده‌ي پیش‌فرض‌های ذهنمون هستیم و فقط و فقط از اونا اطاعت می‌کنیم..تو خدا رو حس نمی‌کنی، اگه همین الان یه فرشته تو اطاقت ظاهر شه بازم برای تو فرقی نداره بازم ایمان نمیاری چون حسش درونت نیست و خب نیست دیگه کاریش نمیشه کرد..ااعتقاد به خد

دختربارانی

و این هم یک تکه از بیانات آقای راسل: f I were speaking to a purely philosophic audience I should say that I ought to describe myself as an Agnostic, because I do not think that there is a conclusive argument by which one prove that there is not a God.

اله سار

دوست بارانی عزیز! از نظر من مسئله رو بد می خونی واسه همین جوابت این شکلی میشه! چرا اینطوری می خونیش که: "ما مخلوق هستیم" ؟ اینطوری بخونش: " ما موجود هستیم!" برهان علیت هم باگ داره! همینطور این دلیل که اگه چیزی وجود داره پس یکی اونو خلق کرده! باگش از اینجا شروع میشه که پس خود اون خدا رو چی خلق کرده! اگه چیزی(خدا) وجود داره که می تونه بدون سازنده باشه، خود دنیا هم می تونه بدون خالق باشه! و اگر این دنیا اونقدر پیچیدست که نمی تونسته همینطوری وجود داشته باشه و احتیاج هست که موجودی از اون پیچیده تر اونو آفریده باشه، خود اون آفریننده اونقدر پیچیده میشه که احتیاجش به سازنده بیشتر میشه! یک مثل معروف در این زمینه هست: "میگن که یک هندو می گفت: دنیا بر پشت یک فیله! ازش پرسیدن اون فیله کجاست؟ گفت روی پشت یک لاکپشت! بعد پرسیدن اون لاکپشته چی؟ گفت: بهتر نیست راجع به چیز دیگه حرف بزنیم؟!!" این اصلا دلیل نیست! پاک کردن صورت مسئله بخاطره ضعفه! اما مهمترین دلیلی که می تونستی رو آوردی، و بهترین دلیلی که می شد! گفتی: " ما بنده‌ي پیش‌فرض‌های ذهنمون هستیم و فقط و فقط از اونا اطاعت می‌کنیم"! این بحث رو تمام می کنه و تمام چ