و در این دنیا محکمه ای نیست،جز وجدان ما...(محافظان کهشکان2)

ادامه پست قبلی...

برداشت من از داستانی که خلاصه اش را نوشتم،کمی با چیزی که دوست عزیزم شیرین گفت(در کامنت ها موجود می باشد) فرق می کند،شاید حرف اصلی نویسنده هم همان بوده باشد،که شیرین گفت،یعنی قصد داشته اهمیت اختیار و نقش اختیار داشتن آدمی را به مخاطب گوشزد کند.اما همانطور که نوشتم ما آزادیم برداشت های خودمان رو داشته باشیم.برداشت من این بود که محتوای داستان به صورت ضمنی قصد دارد بگوید،خدا همین است.خدا به ما اختیار داده و لاغیر.خدا فقط یک ناظر است.البته کتمان نمی کنم،این پندار خود من درباره خداست.من همیشه فکر کرده ام،اگر خدایی باشد،آن خدا نقشی در زندگی ما انسان ها و یا احتمالن هوشمندان دیگری که در نقاط دیگر هستی زندگی می کنند،ندارد. دلیلش هم واضح و مشخص است(البته برای من).اینهمه ظلم و جور و بی عدالتی...اینهمه ناامید و خسته و در راه مانده...اینهمه بچه گرسنه..اینهمه سر بی گناه بر دار..اینجا زمین است!زمین!بنا نیست بهشت باشد.قصد خدا از اولش هم خلق بهشت نبود و حال در این ویرانه،چطور می شود امید بست به معجزه و دست یاری خداوند؟وقتی که بچه ای گوشه از گرسنگی جان می دهد،وقتی دسته دسته مردم بی گناه قتل عام می شوند،وقتی مادری تنها فرزندش را از دست می دهد،من با چه امیدی به درگاه خدا دعا کنم و درد دلهایم را برای من کوه ولی در مقابل چنان دردهایی هیچند،بیان کنم؟اصلن ممکن هم هست خدا گوش بدهد؟

من بن هراّن سیاه پوش را خدا دیدم!سیاهی او در مقابل سپیدی آن جاودانان،کنایه ای بود از سیاهی دنیای تحت سلطه او،یا آنطور که در حقیقت هست،تمام کائنات...

البته اگر من بودم،حاضر بودم مغزم را بدهم و تمام مردم خوشحال باشند.من بودم همان جهان تحت تسلط را انتخاب می کردم(راست میگی آقای گردو!).گفتم که..به درک که بتهوون و موتسارتی هم نمی بود!اصلن موسیقی چه اهمیتی دارد؟مثلن این جیغ و داد های آمیخته به گیتار برقی که ما گوش می کنیم،اگر نبود خیلی بد می شد؟کاش معزهای پر از شرارت ما تحت سلطه بود و همه عاشق و خرسند بودیم و داوینچی هم نداشتیم..کاش هیچوقت انیشتین و نظریه نسبیت عام نمی بود،اما همه همچون بودا و پیروانش در صلح و آرامش با هستی زندگی می کردیم.....

البته اینها خواست من است،نه خواست خدا.خداوند اینطور مقرر داشته که ما دارای اختیار باشیم و با نهاد پلید خویش بجنگیم،شاید که روزی به رستگاری برسیم.شاید روزی دست از خراب کردن این سیاره که از آب زهرآلود و هوای مسموم در حال مرگ است(کپی لفت! این جمله از فونه گات بود) برداریم و با گل و پروانه مهربان شویم..شاید! اما نباید انتظار معجزه و دست یاری از آسمان داشته باشیم و اینگونه می شود که ....

در این دنیا محکمه ای نیست، جز وجدان ما..

نظرات شما پس از خواندن تایید می شوند.

/ 20 نظر / 3 بازدید
نمایش نظرات قبلی
دختربارانی

نبرد با درون خیلی جالبه..اینهمه ما دست و پا می زنیم که همین کارو بکنیم..که هیولای درونمون رو سرکوب کنیم..ولی آیاروزی هم می رسه که همه آدم ها این کارو بکنن؟؟میشه امیدوار بود که بالاخره یه روز زمین جای بهتری بشه؟عده بیشتری بیدار بشن؟بچه های کمتری گرسنه باشن و قتل و غارت کمتر شه؟؟تو همین مملکت به ظاهر اسلامی خودمون روزی نیست که تو روزنامه نخونیم یه زن شوهرشو و بچه هاشو کشت یا یه مرد بچه شو آزار داد و کشت...میشه؟دیگه قساوت و سنگدلی تا چه حد؟ آخه کسی که بچه شو میکشه دیگه حیوون هم نیست!!دیگه خود خود شیطون!!!اونوقت میشه به این جامعه امیدوار بود؟؟

دختربارانی

شیرین جون دل ما با همین خدایی که هست از غصه ترکید و مرد و هیچ خدایی هم به دادم نرسید..ولی ما از خدا چی می دونیم؟همه اینها که میگیم تصورات ماست...من خودم خوندم جایی گفته شده جن و انس را نیافریدیم جز برای آنکه ما را پرستش کنند.و هدف خلقت رو پرستش ذکر کردن..میشه؟شاید هم بشه!مگه ما خدا رو می شناسیم؟شاید تنها بوده و از اینهمه تاریکی زمین و آسمون دلش گرفته بوده و می خواسته یکی باشه التماسش کنه!شاید حوصله اش سر رفته بوده از سکوت ازلیت...شاید حد و مرز قدرتش رو نمی دونسته و می خواسته امتحانش کنه؟کفره اینا که میگم؟نه والا کفر نیست..شناخت ما از خدا محدود به چیزهایی که تو کتب آسمانی نوشتن و کیه که میخواد مطمئن باشه این کتابها رو خود خدا نوشته یا تو گوش یکی زمزمه کرده!من یکی که نمی تونم باور کنم.... درد و دل های من خیلی زیادن و با اینکه در نهایت منکر خدا نیستم ولی افکارم خیلی به کفر و الحاد نزدیکن....خیلی..

لی لا- آبی آسمانی

سلام هنوز پستت رو نخوندم، فکر کردم خوبه بری به اين آدرس، بدردت ميخوره احتمالن: http://utopia62000.persianblog.ir/

ن. باور

برای چاپ تائيد نشود سلام سميه اميدوارم که سختيها و دلتنگی ها هر چه زودتر چهره ی شادی و شادمانی بخوش بگيره و غمها و نگرانی ها همه ی ماها کمتر و کمتر بشه. سميه جان لطف کنيد و يک جوری به من اطلاع بده که رسيد يا نه. خانم مواظب خودتون باشيد و برايتان آرزوی روزهای شادتری را دارم.

ن. باور

برای چاپ تائيد نشود سلام سميه ای ميلت رسيد و خوشحالم که بالاخره اين کار تونست انجام بگيره (کمی نگران بودم چون راننده تاکسی امضا نگرفته بود). تشکر کرده بودی, باور کن احتياجی نبود. يادمه قبل از تولد شما و سايه تولد مهشيد بود و از همان موقع تو فکر بودم شايد بتونم کاری بکنم. تولد شما و سايه اين ايده را در من تقويت کرد. البته طول کشيد و فکر ميکنم که ميدونيد کمی مشکل بود که بشه از راه دور اين کار را انجام داد. همانطور که قبلا گفته بودم هديه ايست ناقابل و بقول معروف مهم بودنش شايد از اين زاويه باشه که ميگويند دوست مرا ياد کند گردوی پوچی. اميدوارم اون روز به هر سه نفرتان خوش بگذرد.

آرمان شهر

اولاً از اين که به من سر زدين خيلی ممنون. اما راجع به اين پست و اون قبلي بايد بگم شما دارين سعس ميکنين مسئله ای رو که بسياری از دانشمندان و فيلسوف ها و متفکران قرن ها در پی پاسخ اون هستن حل کنين. خب طبيعيه که نمی شه. ولی خود اين تلاش و تفکره که ارزش داره. ديدگاه شخصی من انطباق قابل ملاحظه ای با ديدگاه های مذهبی داره. البته ارکانش اونقدر خلاصه نيست که بشه تو چند جمله منتقلش کرد. ولی در حد بضاعتم ميگم. فلسفه براحتی وجود خدا رو اثبات ميکنه و اين رو که عدالت لازمه وجود خداست. بنا رو بر اين ميذارم که اينو همه قبول داشته باشن. حالا اگر در عرصه حيات می بينيم که به بعضی ها ظلم ميشه بايد به اين نتيجه برسيم که اين زندگی همه ماجرا نيست.

آرمان شهر

پس يا يه چيزی قبلش بوده که نتيجاش اين شده و برآيندش ميشه عدالت يا يه چيزی بعدش هست که موازنه و عدالت رو برقرار ميکنه يا هردوش. اونچه که هست اينه که ما هيچ تسلطی به نتايج نهاييه افعالمون خصوصا نتايج اون ها بر کل نظام هستی نداريم و صد البته پاسخگوی اون نتايج هم نخواهيم بود. ولی بی ترديد پاسخگوی سوء يا حسن نيتمون در انجام کارهامون خواهيم بود. به نظر من خدا ما رو در نيت و محقق کردن ارادمون آزاد گذاشته نه اين که کلا به حال خودمون ول شده باشيم. فرض کن رفتی تو يه پاساژ خريد کنی. جنسی رو هم که ميخری همه مغازه ها دارن و به يک قيمت هم می فروشن. ولی تو از يه مغازه خاص ميخری. ۲۰ نفر ديگه هم همون روز از همون مغازه همون جنس رو ميخرن. ولی مغازه بغلی اون روز ۴ تا بيشتر نمی فروشه. خدا اينجاست که اعمال اراده ميکنه و تو اصلا ردشم نميبينی. کار برد دعا هم همينجاست. اگر همينقدر هم رد پای خدا رو ببينيم باعث کلی آرامشه. نيست؟

سارا

مسئله اینه که ما انسانها این ظرفیت رو داریم که درباره کارهای خودمون اختیار داشته باشیم. حالا اگه کسی جلوی این ظرفیت مارو بگیره این برامون سنگین و غیر قابل تحمل می شه. مسئله گرفتن آزادی از کسی است که طعم اون رو چشیده. من نمی فهمم چرا نویسنده این داستان به جای مطرح کردن این موضوع گیر داده به هنر. اصلا دلیلی که برای عدم وجود هنر در دنیاهای دیگه مطرح کرده زیاد قابل قبول نیست. این محافظان که این قدر قدرت دارن چرا نمی ذارن هنر رشد و توسعه پیدا کنه؟ فرض کنیم مثلا ما اون کسی بودیم که دزدیده شده و هنر هم جزء واجبات زندگی مون نباشه. آن وقت باز هم حاضر نمی شویم آزادی مون رو از دست بدیم. به هر قیمتی هم که باشه، هر چقدر هم اون دنیای بدون جنگ و گرسنگی و بدبختی خوب باشه، اینکه سر رشته کارمون رو به کس دیگری بسپاریم چیزی نیست که به آسونی بشه زیر بارش رفت.

سارا

در دنیا محکمه ای نیست جز وجدان ما؟ پس تکلیف آدم های بی وجدان چی میشه؟ تو این دنیا هر چی بدبختی و فلاکت از نبود وجدانه. تازه بعضی ها هم وجدانشون اصلا اشتباهه. اصلا مشکل از وجدانشونه. کارهای عاقلانه و وجدانی شون از نظر من عین ظلم و حماقته. نه قبول ندارم... وجدان محکمه ایه که فقط می تونی خودت رو محکوم کنی توش. تازه خیلی راحت هم می شه خریدش! (یعنی راضی اش کرد)

سارا

به نظر من که ما انسان ها بیشتر دوست داریم فکر کنیم که اختیار داریم. (زندگی الان رو می گم) من بعضی وقت ها که یک چیز رو از ته دل از خدا می خوام همیشه به این فکر می کنم که آیا مسیر سرنوشت با دعای من عوض می شه. یا اینکه نه مثل اینه که وقتی داری تکرار یه بازی فوتبال رو می بینی دعا کنی ایران ببره! شاید واقعا زمین تنها جایی باشه که ساکنانش به اختیار اعتقاد دارن (کپی لفت) اصلا این افکار من خیلی قاطی شدن. من دلم می خواد بشینم و در مورد این مسایل فکر کنم ولی آخرش همیشه می رسه به یک سری افکار ضد و نقیض و فلسفه و سفسطه قاطی می شه با هم. نهایتا اینکه مجبور می شم به خودم بگم تو که خدا رو قبول داری. زندگی هم با وجود اون خیلی بهتر و قابل تحمل تره. پس بی خیال...