...

تو کمی چرخیدی به سمت چپ و داری بالا را نگاه می‌کنی و با کسی که پشت سرت ایستاده خداحافظی می‌کنی. من همینطور نگاهت می‌کنم و چهره‌ی تو در این حالت که معصومانه بالا را نگاه می‌کنی، در خاطراتم قاب گرفته می‌شود. هر وقت یادت می‌افتم، همین چهره است که یادم می‌آید و لبخند محجوبانه‌ات.

باد می‌خورد به صورتم و یواش یواش رها می‌شوم در باد.

یک شکاف عمیق در باغچه‌ ایجاد شده. خیلی عمیق. انگار تا خود هسته‌ی زمین پایین می‌رود. یک چیزی شبیه درخت داخل شکاف روییده. شبیه درخت نارون است، ولی باریک‌تر و بلندتر. درخت به این بلندی تا به حال ندیدم.

باغچه‌مان گود شده، تا خود جهنم ادامه دارد.

شاید هم بهشت. چه کسی گفته جهنم آن پایین است و بهشت آن بالا؟

شاید هم بهشت آن پایین باشد.

لب پرتگاه می‌روم و پایین را نگاه می‌کنم. ترس برم می‌دارد، سردم می‌شود، یک جور سرمای موذی زیر پوستم می‌دود و می‌لرزم.

تصویر تو که چرخیدی و بالا را نگاه می‌کنی، همینطور توی ذهنم باقی مانده. باید پایین بروم. لابد یک خبرایی هست آن پایین.

دوباره رها می‌شوم. پایین، پایین و پایین‌تر.

 درخت نارون انگار پل ارتباطی بین دنیای پایین چاله و دنیای بالای چاله است.درخت نارون که نه، بوته‌ی نارون است در اصل.  فکر می‌کنم اگر بخواهم بروم بالا، بوته‌ی نارون تحمل وزنم را نخواهد داشت.تا ابد این پایین می‌مانم. و تا ابد باید به تصویر تو که چرخیدی و با لبخند داری بالا را نگاه می‌کنی فکر کنم.

فکر می‌کنم سقوط کردم و بعد ترس برم می‌دارد. خسته‌ام. باید بخوابم. می‌خوابم و بعد که چشمانم را باز می‌کنم، نه درخت هست و نه گودال. روی یک تخت چوبی دراز کشیدم. وقتی تکان می‌خورم تخت غژ غژ صدا می‌دهد. انگار که حسابی کهنه باشد. رو به روی تختم، یک آیینه کهنه و رنگ و رو رفته به دیوار کوبیده شده. یک قفسه‌ی چوبی و خاک خورده کمی آنطرف تر قرار دارد و توش پر است از خرت و پرت‌هایی که اصلن به یاد ندارم. پایین تختم، روی یک صندلی زهوار دررفته، یک دامن است. یک دامن بلند و رنگارنگ و چین و واچین. دامن طبقه طبقه است و هر طبقه‌اش یک رنگ. زیبا و خوشدوخت به نظر می‌رسد و با کهنگی اتاق در تضاد است.

یک گوشه‌ی ذهنم، تصویر مردیست که برگشته و بالا را نگاه می‌کند و لبخندی محجوبانه بر لب دارد. اولش تصویر گنگ و ناشناس است، هیچ یادم نیست تصویر چه کسی می‌تواند باشد. شاید خواب دیدم؟ اما چرا باید خواب کسی را ببینم که نمی‌شناسم. یک چیزی انگار اشکال دارد. حواسم سر جایش نیست. بعد فکر می‌کنم خودش است. همانی که آن روز دیدم.

کدام روز؟ مهم نیست، لابد یکی از همین روزها.

نور خورشید که از پنجره‌های قدیمی وارد می‌شود، بیدارم می‌کند. خوشحال بلند می‌شوم. نگاهی به دامن می‌اندازم. همه چیز رو به راه است. خودم را در آیینه برانداز می‌کنم. چشمکی به دختر توی آیینه می‌زنم و بیرون می‌روم. کف چوبی خانه زیر پایم غژ غژ صدا می‌دهد. صدای مرغ و خروس‌ها از بیرون می‌آید. یک روز عادی دیگر شروع شده. پشت میز آشپزخانه می‌نشینم. خواهرها و برادرهایم هم هستند. همه برای جشن آماده شده‌اند.

* * *‌

خورشید غروب کرده و وقت شادی و رقص است. من دامن رنگی چیندارم را پوشیدم، موهایم را در باد رها کردم و خوشحالم. مردی گوشه‌ی خاطراتم محجوبانه لبخند می‌زند. پیدایش می‌کنم.

خودش است. بعد می‌رقصیم و می‌رقصیم و می‌رقصیم....

دنیا دور سرم می‌چرخد. دوباره کنار گودال هستم و اینبار حسابی ترسیدم.

هنوز از گوشه‌ی خاطراتم لبخند می‌زنی و نقش چشمانت در خاطراتم قاب گرفته شده‌اند.

* *‌‌ *

من به این نوشته می‌گم سوررئال!!!!!!

/ 31 نظر / 5 بازدید
نمایش نظرات قبلی
ج.ش.

ستاره خاموش است تلفن زنگ می زند شب ادامه دارد صبح نمی آید پاییز تازه آمده برای ماندن در تردید است سلام انگار متولد ماه مهر هستيد . تولدتان مبارک متن سور رءال هم که مثل هميشه زيبا بود

آزاده از کلبه ی عشق

ميبينم که تو يکی از اين کامنتات گفتی تسليمم..چه جالب درست بر عکس من که همش دارم فرياد می زنم((تسليم نمی شوم))!!!!!!! کی گفته بهشت بالا و جهنم پائينه؟خب اينو دانته گفته و از اونجا که کمدی الهی يه شاهکاره ادبی و دانته يه ايتالياييه حتما راست گفته

آزاده از کلبه ی عشق

سورئال.....!!!!سميه هيچ وقت نتونستم برای سورئال تعريف درستی پيدا کنم...می شه برام تعريفش کنی؟ببين برداشتم درسته؟:سورئال متنيه که زمان و مکان خاص نداره و پايانش بازه اصلا کل موضوعش مرکب و چند جهتيه...چقدر درست گفتم؟ راستی تو حتی اگه کره ماهم بری من ميام خفتت می کنم و ميبرمت کلبه...بدو بيا بينم دختتتتتتترهههههه

مرد بارانی

فکر میکنم قبلا هم یه بار اینجا اومده بودم شایدم اشتباه میکنم... نه...همینجا بود... قرصها رو میگم... ندیدی کجا گذاشتم...؟ چند بار بگم بهشون دست نزن.....!

آزاده از کلبه ی عشق

وقتی اين نوشته . يا نوشته های سورئال ديگه(فکر می کنم الان ديگه می دونم سورئال يعنی چی)می خونم دچار يه جور حالت تعليق می شم..انگار معلق می مونم توی مکان و فضا.در مورد نوشته ی تو می خوام منحصرا درباره ی اون دختری که دامن بلند چين چين داره حرف بزنم.دختری که بين تعامل عجيب تمام چيزهايی که تو ذهنشه گير کرده..تو ذهنش پر از چيزهايی که بهشون رسيده و نرسيده...نرسیده و رسیده..می خواد اما نمی خواد...نمی خواد اما می خواد...داره اما نداره..نداره اما داره...!!!می دونی من فکر می کنم اشکال از اون چالهه است که بالا و پايين و جهنم و بهشت رو معنی دار کرده.اگه اون چاله نباشه ديگه نياز نيست وقتی کنارش می ايسته بترسه...به اون دختره که با خواهر برادرهاش دور ميز نشسته و آماده ي جشنه بگو بی خيال بالا و پايين شه و نه از بالا رفتن و شکستن شاخه ی نارون بترسه و نه از پايين رفتن و سقوط٬ همون چند ثانيه ی جشنو حال کنه!!!!

آزاده از کلبه ی عشق

الان اون حس معلق بودنی که گفتم رو در مورد همين نظری که خودم نوشتم هم دارم...يه جورايی انگاری از زمان و مکان پرت شدم بيرون...چه حس خوبيه ها...حس رهايی و زدن به سیم آخـــــــــــــــــــــــــر

فافا

مطمئنم دست معجزه ای خواهد آمد که اين همه برگ زرد را دوباره به زندگی باز گرداند... تولد هزار بار مبارک....به قول خودت شاد باش که انسان زيسته ای....

فافا

پست قبلی مال مطلب سمفونی پاييزت بود شرمنده اشتباه زدم....