پرومته در زنجیر...

 

من مرده همه زنده ها بوده ام...

 

 

 

زنجیر تفتیده بدنش را سنگ داغ میفشرد کلاغها برای بردن چشمانش با یکدیگر مسابقه می دادند،آفتاب بند بند بدنش را می سوزاند و گویی قصد داشت خون را از درون رگهایش بخار کند،عذابی بود ورای تحمل هر انسانی...اما او انسان بود..انسان بود؟؟

 

فریاد کشید:خدایا چرا؟مگر چه گناهی کرده ام؟

 

پاسخ آمد:تو گناهکاری..گناهکار..نمی بینی اینهمه هق هق تاریک را؟؟تو گناهکاری..

 

 

مرد روی چهارپایه ایستاده بود،طناب دار بر گردنش بود و لحظاتی چند از عمرش باقی نمانده بود فریاد زد انالحق و هنوز شک داشت که آیا او حق هست یا نه...چند لحظه دیگر زندگی اش با زجر به پایان می رسید،به پایان می رسید؟نه!هنوز تاوان گناهش را نپرداخته بود..آویزان شد..خرد شدن مهره گردنش را حس کرد..نمی توانست نفس بکشد..صدایی در گوشش پیچید..

 

تو گناهکاری...گناهکار..نمی بینی اینهمه ظلم و اینهمه فلاکت را؟تو گناهکاری..

 

 

عیسا بر صلیبش آرام گرفته بود..خورشید غروب می کرد.دست و پایش خونین بود،آسمان هم خونین بود..عیسا وسوسه نشده بود..عیسا سعی کرده بود گناهان انسان را بخرد..سعی کرده بود درس عشق و محبت به آدمیان بدهد..برای خاطر آدمیان بود؟شاید هم برای خاطر خودش بود..فکر کرد بس است دیگر!بس است چند هزار سال دیگر باید با زنجیر به کوه های المپ دوخته شود؟چند هزار سال دیگر به دار آویخته شود؟چند هزار سال دیگر سوزانده شود؟چند هزار سال دیگر مصلوب شود؟؟تا کی تاکی؟؟

 

این کابوس کی تمام می شود؟؟آیا اصلن پایانی بر این قصه متصور بود یا او محکوم بود تا ابد مجازات شود؟؟

 

 

..او تلاش کرده بود تاوان گناهش را بپردازد.هزاران سال است که سعی می کند تاوان گناهش را بپردازد.گاهی یک انقلابی می شود، گاهی پیام آور عشق،گاهی پیام آور صلح..ولی انگار فایده ندارد..

 

همیشه صدای خشمگین پروردگار را می شنود که می گوید تو گناهکاری..گناهکار...انسان اگر در جهل باقی مانده بود شاید که هرگز دست به خون برادرش نمی شست..

 

 

 

 

* * *

 

زندگی سراسر توهمی آکنده از درد است..شاید این من بودم هزاران سال پیش بر کوه های المپ به زنجیر کشیده شدم...شاید تو بودی بر چوبه دار..شاید ما بودیم بر صلیب..کسی چه می داند ..بیداری در این توهم کجاست.آیا کسی می تواند دروغ را  از حقیقت باز شناسد؟پرومته بود که گناه جاودان را مرتکب شد یا حوا؟

 

 

یا من؟

* * *

 

 

من مرده ی تمام زنده ها بوده ام.

 

 

 

prometheus.gif

 

 

 

 * * * 

در افسانه ها این جگر پرومته است که عقاب می خورد و بعد از نو می روید..منتها نمی دانم چرا در ذهنم اینطور مانده بود که چشمهایش بوده..به هر حال ببخشید..

 

 

 

 

/ 32 نظر / 19 بازدید
نمایش نظرات قبلی
آزاده از کلبه ی عشق

شک نکنیم بی گمان همین است، تو بودی که هزاران سال پیش بر کوه های المب به زنجیر کشیده شدی و من بودم بر چوبه ی دار!!!چرا که در این حقیقت زنجیر وار هیچ حلقه از حلقه دیگر نه جدا که خود حلقه ی اول است!

ميرزا بنويس

سلام دوستم. با اندكي تفاوت در نحوه گفتار هر دو پيرو يه مكتب شديم. من يه بار گفتم خدا وجود نداره نزديك بود سرب تو حلقم بريزن واسه همينم (يعني به خاطر درگير نشدن با بقيه و گوش نكردن به اعتقاداتشون) ميگم يكي هست يه نيروي برتر كه شما بهش ميگين خدا ولي زندگي من از اين خدا سوا شده ما از هم طلاق گرفتيم و داريم تو دو تا خونه مجردي زندگيمونو مي‌كنيم و تو دادگاه هم امضا داديم كه كاري به كار هم نداشته باشيم...

ميرزا بنويس

مي‌دوني چيه دوستم بعضي وقت‌ها غبطه مي‌خورم به آدمايي كه همه بهشون مي‌گن مسلمون و مومن و با خدا (ولي من ميگم ساده) مي‌بيني سر و ژته همه چيزو با دو كلمه‌ي خواست خدا بوده و نبوده سر هم ميارن... جدا راحتن... ولي من نميتونم اينجوري زندگي كنم... من خدا الان شديم هووي هم!!! اون واسه من ميزنه و من واسه اون...

ميرزا بنويس

دوستم ميدونم شايد به خاطر كامنتهايي كه برام گذاشتي به سراغت بيان دارم سعي ميكنم آپ كنم ولي پرشين بلاگ راه نمي‌ده... من و تو اينجا با هم دوست شديم تو همين دنياي مجازي و به واسطه وبلاگ‌هامون من دوست دارم دوست بمونيم راستي اگه يكي حرف تندي زد من ميگم ببخشيد اين كامنت رو خصوصي نوشتم براي نمايش نذاريش بهتره/تا دوباره...

فرشته

سلام! به نظرم منظورت رو واضح گفته بودی که همهی انسانها یکسانن... نظر و بداشت شخصیم اینکه تو خواستی بگی همه ی ما مقصریم توی سرنوشت این دنیا حتی اون بزرگ بزرگا... و هرکاری کنیم نمی تونیم یک گناهکار نباشیم...شاید زندگی ما مجموعی از اشتباهات دیگرانه که حالا اینجوری البته به احتمال زیاد ما بیشتر توی سرنوشتمون تاثیر داریم فقط می خوام بدونم تو فکر می کنی عیسی که این اتفاق براش افتاد می خواسته انسانهارو نجات بده یعنی جور گناهان دیگران رو بکشه؟ من اینجور برداشت کردم برداشت درست یا اشتباهیه؟

ميرزا بنويس

سلام دوستم. آره. دقيقا فقط انسانيت... من انسانم تو انساني آدم انسان هم دور و برمون كم هست ولي هست... شاد باش.../تا دوباره...

ن. باور

سلام دختر بارانی فقط اومدم بگم ممنونم از کامنتت. حقيقتا برای دلم نوشتم و نتونستم و يا بهتر بگم به عمد به کسی اطلاع ندادم. نمی خواهی آپ کنی؟

شاهين

سلام خوبی؟ اينجا شبيه همون روزهای اول شده که ما با هم آشنا شديم اينجا هميشه همون وبلاگ دوست داشتنی من خواهد بود

لی لا - آبی آسمانی

آنچه مسلم است بخشی از آنچه هست بود است و بخشيش نبود... برای همين است که تا يکی بوده يا نبوده هميشه خدا بوده ... خدا همه ی بودن از همه ی ذهن و روح است. در اين قالب برای ما قابل تصور نيست که بفهميم کجای بوديم.

آرش

سلام.دست شما درد نکنه...حالا دیگه من بی معرفتم؟؟؟البته تو پیام قبلی یه کم بی النصاف بودم اما بی معرفت!!!نمیدونم....قصد نداشتم باعث ناراحتیتون بشم.هر چی باشه شما از دوستان با سابقه هستید ومن هم برای وبلاگتون ارزش زیادی قائلم....اما اینکه گفتید نمیخواستم نظربدم یه کم ناراحتم کرد.منتظر کارهای دیگه تون هستم.