اعتیاد به اینترنت

اعتیاد به اینترنت

تا به حال به این موضوع به طور جدی فکر کرده‌اید؟ متخصصان و کسانی که قضیه را بررسی کرده‌اند،‌ انواع اعتیاد‌های اینترنتی را طبقه‌بندی کرده‌اند. اما منظور من اصل  قضیه است. اعتیاد به اینترنت، به این معنا که نتوانید آنلاین نبودن را تحمل کنید. آیا جزو این دسته هستید؟

من هستم!

استفاده از اینترنت، حتا استفاده‌ی زیاد از آن هم اعتیاد نیست، اعتیاد یعنی اعتیاد!

بر خلاف تصور همگان، من معتقدم کسانی که صرف چت به اینترنت می‌آیند معتاد آن نیستند. آنها به دنبال ایجاد رابطه هستند و وقتی رابطه را ایجاد کردند(شک نکنید که این کار را می‌کنند!) دنیای اینترنت را ترک می‌گویند.

کسانی که به وبگردی معتاد هستند، قطعن جزو معتادان به حساب می‌آیند، اما باز هم منظور من کسان دیگریست. 

من کسانی را می‌گویم که در جستجوی گرمای جمع هستند. اینترنت یک جور جامعه‌ی مجازی شده. وقتی به آن وارد می‌شویم، در کوچه پس کوچ‌های مملکتی بی سر و ته قدم می‌زنیم که انگار تمامی ندارد. می‌شود رفت توی کوچه پس کوچه‌هایش گم شد. و این وسط یک مشت انسان دیگر هستند، درست مثل خود ما(ما یعنی ما معتادان اساسی!) آنها هم در همین هزارتو سرگردان هستند و گاه می‌شود که در این هزارتو همدیگر را پیدا می‌کنیم و آن گرمای اتصال را حس می‌کنیم.

آیا ما تنها هستیم؟ فقدان عشق  باعث می شود دربه‌در کوچه‌های اینترنت باشیم؟

شاید! لااقل دور و وریهای خودم را که نگاه می‌کنم،‌ آنها که غرق یک رابطه‌ عاشقانه هستند چندان سر و کاری با اینترنت ندارند. اما البته این را به عنوان یک حکم قطعی نمی‌گویم.

اینکه بالا گفتم رابطه دوشرطی هم نیست! یعنی برعکسش درست نیست. آدم که فقدان عشق داشته باشد و هیچ هم سر و کارش به اینترنت نیافتد زیاد می‌شناسم.!!

من فکر می‌کنم، ما یعنی کسانی که همه زندگیمان در اینترنت خلاصه می‌شود،‌ پیشگامان نسلی هستیم که کلارک در کتاب پرتو روزهای دیگر، توصیفش را کرده. مردمانی که اذهان خود را با تار و پودی نامرئی به هم گره زده‌اند و همیشه جذب در ارتباطی نادیدنی هستند. این نسل تنها نمی‌شود. یک مای فراگیر و همیشگیست و همه جور اطلاعاتی هم در آن پیدا می‌شود و تازه می‌تواند به هر نوع شبکه‌ای هم وصل شود!

حالا می‌شود که این مای فراگیر و کلی هم ناگهان احساس تنهایی کند؟ آیا چیزی شبیه به تنهایی خدا می‌شود؟ خدا که کل است و از جز مبرا؟

نمی‌دانم!

حالا این روزها آنقدرا هم بی‌عشق و دردناک نیستم، نمی‌دانم عاشق هستم یا نه، ولی خب یک فرقهایی کرده‌ام با گذشته، اما این اعتیاد به اینترنت، این حس یکی شدن با یک جمع مجازی، همچنان پابرجاست!

همچنان دربه‌در هزارتوی اینترنت هستم. گوناگونی و فراوانی اطلاعاتی که دوست دارم در آنها غرق شوم، متنوع بودن وب‌سایت‌ها و هزاران چیز نخوانده که می‌شود اینجا به راحتی خواند، آنقدر وسوسه کننده است که باور ندارم زمانی این اعتیاد را ترک کنم.! تازه از دید خودم اصلن هم مضر و مخرب نیست.

شاید تنها ضررش همان قبض تلفن لعنتی باشد!

*‌‌ * *‌

آسمون شهرم بدجور ابر و بارونیه!

آسمون تهرون لعنتی!

همین الان زیر بارون بودم. زیر بالهای فرشته‌ی نگهبانم! بدجور خیسم کرد! ولی اشکال نداره..هنوز دوستش دارم...

/ 20 نظر / 3 بازدید
نمایش نظرات قبلی
قافلان

.....سلام....ممنون از اومدنتون....جواب سوالتون رو سعی کردم کوتاه توضيح بدم...البته تو وبلاگ خودم!!....اگه براتون کافی نبود لطفا بگين....برکت.

شیرین

ای بابا! تو هم از هر کوچه ای که رد میشی، زنگ خونه ی این کلارک رو بزن و در برو ها! الان یه آمارگیری بکني، ۹۰٪ مطالبت یه گریزی به کلارک دارن! بلاخره من نفهمیدم این کلارک چه جاذبه ای داره که تو اینقدر باهاش حال میکنی! والا ما با آسیموفمون هم اینقدر کیف نمیکنیم که راه و بیراه به یادش باشیم!

شیرین

در مورد اعتیاد به اینترنت ... وقتی گرفتارش شدی دیگه نمیتونی بی خیالش بشی! شاید مواد مخدر (!) یه راه نجاتی داشته باشن، ولی اعتیاد به اینترنت همیشه گریبانگیر آدم میمونه. ولی با اون *ما* فراگیر موافقم. خیلی حال داره!

آرش

سلام حال شما؟به موضوع جالبی اشاره کردید به نظر من بخش عمده موضوع بر میگرده به فقدان ازادی در جامعه..در سطوح مختلف...آزادی بیان ،آزادی بر قراری رابطه به خصوص رابطه دو جنس مخالف؛اینجا کمتر باید ونبایدهای حاکم در جامعه در روابط افراد دخلیه..هر چه هست خودشون وخودشون...بحث عشق هم در همن چارچوب میگنجه... مراقب خودتون باشید دوست قدیمی

مهشيد

شهامت پیدا کردی از طلسم حرف می زنی! مهم تر از اون از شکستنش !

فانوس

الوين تافلر + نيل پستمن = فهمی دقيق از اتفاقاتی که در اطراف ما در حال شکل گرفتنه دنيای مجازی اينترنت با خودش آورده تجارت الکترونيک سيميلاتورها آموزش مجازی دوستان مجازی جنگ های مجازی به قول تافلر موج اول ظهور دنيای کشاورزی موج دوم ظهور عصر صنعت موج سوم ظهور قرن الکترونيک موج چهارم ظهور دنيای مجازی فرزند دنيای الکترونيک و حال اين دنيای مجازی ، حقيقی تر از مجاز سايه بر همه چيز ما انداخته . حتی بر دلهای ما و بر دلدادگی ها ... بر عقل و عشق ما . اما به قول نيل پستمن آمریکایی - فيلسوف ارتباطات - ما نسل اول از دنيای الکترونيکی و مجازی هستيم و هنوز با خطرات اين دنيا و فرهنگی که با خود می آورد روبرو نشده ايم ... فقط هر روز بيشتر حس ميکنيم که فرهنگ ها در برابر تکنولوژی سر تسليم فرود می آوردند . وقتی تکنيک ايدئولوژی خود را تزريق کرد تکنولوژی زاده میشود و بار ایدئولوژیک به خود میگیرد . و ایدئولوژی ها همیشه خواهان غلبه یافتن هستند . ارتباط افکار با هم گاه منتج به تغییر ساختار جامعه و محتویات آن میشود این را در کتاب چشم

فانوس

بخون خيلی نگاه دقيق بهت ميده از نیل پستمن انتشارات اطلاعات ۱ - تکنوپولی ۲ - زندگی در عیش مردن در خوشی ۳ - زوال دوران کودکی از الوین تافلر انشارات نشر علم ۱ - موج سوم ۲ - جابجایی قدرت ۳ - به سوی تمدن جدید و البته موج چهارم که هنوز ترجمه نشده برای مغز و جایگاهش در مقابل ذهن هم مغز ، ذهن ، علم رو بخون البته الآن کتابش پیش دوستمه وگرنه کامل مشخصات میدادم نویسنده اش هم خارجیه کتاب خوبیه ... حرف زیاده و فرصت کم ... خوش باشی دوست حقیقت جوی من

فانوس

لات حقيقی يا مجازی فرق نميکنه لات ، لاته حاليته ؟ نمی خواد سر بزنی

آزاده از کلبه ی عشق

چی؟! چي گفتی؟! تهرون لعنتی؟! جانم؟! سميه؟! تهرونو دوست داشتی يه روز به شهرمون گفتی لعنتی؟! چطوری دلت اومد؟! تهرون ما با وجود بعضی آدمای لعنتيش٬ خيلی دوست داشتنيه...اينو يادت نره هااااااااااااااا