جای پاهای تو

 

 

 از لابه‌لای رویاها و خاطرات خیس از اشکم می‌گریزی. رویاهام سیاه هستند، سیاه هستند و صدای قهقهه‌ی شیطان از یک گوشه کناریش می‌آید. و بعد تو که همینطور از لابه‌لای رویاهام می‌گریزی . 

 

مثل آب از لابه‌لای انگشتان دستم. از دست‌های خالی‌ام. دست‌های بدون رویام. توی دستهام نه چشم هست و نه رویا. دست‌هایم نه خواب دست‌های تو را می‌بیند نه برگ‌ریز پاییز و نه باران. 

 

جای پاهات مانده. جا به جای خالی رویاهام جای پاهای تو هست. جای پای رفتن و برنگشتنت. 

 

 زیر همان درخت توت که شیطان همیشه از همان‌جا صدایم می‌کند. تو که از زیر درخت توت ما رد نشدی، شدی؟ 

 

رضا صادقی می‌گه: تو رو جون لحظه برگرد. 

 

درخت توت، توی باد تکان می‌خورد و من فکر می کنم یک فوج فرشته بالایش پرواز می‌کنند. برای دیدن فرشته‌ها کافیست به هوا تمرکز کنی. فرشته‌ها را می‌بینم و قمری‌هایی را که شب در درخت توت می‌خوابند. 

 

فکر می‌کنم، اگر اینهمه فرشته بالای درخت هست، پس چرا شیطان همیشه مرا از همان‌جا صدا می‌زند و بعد فکر می‌کنم جای پای رفتن تو، زیر درخت توت ما چه کار می کند؟ 

 

درخت توت، خیلی وقت است که توت دادن یادش رفته. فقط اسمش مانده روی درخت! چیز دیگرکه نمی‌شود بهش گفت. درخت توت! و قمری‌ها هنوز دوستش دارند. یادشان نیست درخت یک زمانی هم توت می داده. اصلن چه فرقی می‌کند؟ 

 

فرق می‌کند! 

 

یک زمانی بود که  بچه بودم و زیر همان درخت توت بازی می کردم و شیطانی هم گوشه کنار رویاهام کمین نکرده بود. روحم هم دست نخورده مال خودم بود. همه کس و همه چیز را دوست داشتم. از مرغ قهوه‌ای پرخور و تنبلمان بگیر، تا خانم معلم‌های بداخلاق و بچه‌هایی که هیچوقت من را بازی نمی‌دادند. دوست داشتم و خیالم راحت بود و دستهایم پر بود از رویا... 

 

دعا کن نره امشب، دل عاشق تره امشب... 

 

تلخ شدم. تلخی به جانم نشسته. مثل زهر هلاهل.

 

تلخ شدم.

 

تلخ و ناکام

 

دست‌هایم خالی هستند. مرغ قهوه‌ای پرخورمان مرده و زیر یکی از کاج‌های خشکیده و بی نا‌ و رمقمان دفن شده. درخت توتمان هم دیگر توت نمی دهد. تازه جای پای تو هم که زیرش مانده...

 

راستی تو هیچوقت از زیر درخت توت ما رد نشدی؟

 

از کوچه باغ رویا و خاطره چی؟

 

از زیر آسمان‌های ابری و بارانی چی؟

 

بالاخره که باید از یک جای این تقدیر دلتنگ رد شده باشی...

 

تو یادت هست درختمان توت می‌داد؟

* * *

 

  

 

 

 

 پ.ن. آدم ها همیشه اول به خودشان فکر می کنند، بعد دیگران. اگر می‌شد گاهی اول به دیگران فکر کنند بعد خوشان، آنوقت گاهی ، بعضی‌ آدم های دلتنگ هم لبخند می‌زدند..

/ 27 نظر / 4 بازدید
نمایش نظرات قبلی
سارا

این جور نوشته‌ها را اگر یک نفر غریبه نوشته باشد، می‌خوانی و لذت می‌بری از لحن و وزن و کلمات و آهنگ. ولی وقتی نوشته‌های یک دوست باشه، اونوقته که غصه‌ات می‌گیره. خیلی از درخت‌ها دیگه توت نمی‌دن و خیلی از آدما میان و میرن، ولی این حقایق ساده رو وقتی می‌نویسی اونوقت می‌رسی به اینکه اصلا ساده نیستن. حوادث عظیمی می‌شن و زندگی‌هایی رو متحول می‌کنن و احساساتی رو جریحه‌دار.

سارا

می‌دونی خیلی از آدمایی که هر روز می‌بینیم همین نکته‌های ساده و موزون زندگی رو نمی‌بینن. اصلا لذت وجودشون رو حس نمی‌کنن. از نظر من حس کردن اینا یه موهبته. داشتن احساسی که بتونه روح هستی و طبیعت و زندگی رو درک کنه. و همون طوریکه خودت امروز یه جایی گفتی، باید یه چیزی رو قربانی کرد برای یه چیزی، روح‌های حساس هم در عین حال که موهبت حساسیت و بینش و قدرت دیدن زیبایی‌ها رو دارن، به واسطه همون حساسیت، انحناهای غمناک زندگی بیشتر اثر میذاره روشون. بده بستونه انگار.

سارا

واسه نخوندن قزل آلا دیگه دیره! کتابش هم پاره نشده و تو کتابخونه است و هر کی ورش میداره و نگاش میکنه میگه: این اراجیف چیه تو می‌خونی؟ راستی نگفتی، به نظرت در قند هندوانه، با اون ببرهاش، فانتزیه؟

سارا

دوباره منم! گفته بودی: "و خود اسم آی‌دث....آی رو نمی‌دونم ولی دث که معلومه...مرگ!!!! چرا این اسم رو برای قندهندوانه انتخاب کرده؟؟؟ جای فکر داره نه؟" نظرت درمورد "خودکشی" چیه؟ همون کاری که inBOIL و دارو دسته‌اش کردن. آی دث جاییه برای افرادی که حاضر نیستن فراموشی و مرگ رو بپذیرن و حتی مرده‌هاشون رو هم به خاک نمی‌سپارن تا فراموش کنن. بلکه یه جایی جلوی چشم می‌ذارن و نورانی نگهشون می‌دارن. آنهایی میتونن ازش برن که مرگ رو می پذیرن.

دنيا

سلام. تبریک میگم ......... عجب جالب نوشتی...................

ن. باور

برای چاپ تائيد نشود خوبی خانم؟ فکر نکنی که تنها هستی. بياد داشته باش که دوستان زيادی داری که حتی اگر کم پيدا هستند اما هميشه بفکرت هستند

آزاده از کلبه ی عشق

رضا صادقی يه چيز ديگه هم می گه:((تو که تنها نمی مونی٬ منه تنها رو دعا کن/خاطراتمو نگه دار اما دستامو رها کن))من که گذشتم سميه...چون که بایـــــــــــــــــد می گذشتم!!!

آزاده از کلبه ی عشق

می دونی که الکی پلکی از چيزی تعريف نميکنم...پس بدون اگه می گم عالی بود سميه ٬يعنی اند صداقت...می گم دختر بارانی٬ اين درخت توتمون شايد جنی شده٬ اگه رد نشده پس چرا جای پاش اينجوری مونده؟توهمه؟؟؟؟!!!

helal

nagpoftam yek joore dige minevisi inroozha ... gofte boodam ... in ham dalilash ... yek dalile digee ... kash dar khoone boodam ta mikhoondam ... dobare va dobare va dobare ... be teedade hamun ghadam haye zire derekhte toot ... kash inja inghadrdoor nabood ...