این متن رو دلم خواست غیر فارسی معیار بنویسم.! حتا اگه فاقد ارزش ادبی بشه.!(نه که حالا بقیه چرندیاتم ارزش ادبی دارن!(

  ‌* * *

مثه حس گریز می‌مونه..گریز از خودم، منتها مثه یه دایره است، دور می‌خوره، هر چی فرار می‌کنم باز می‌رسم به خودم. گریز از خودم به خودم. یاد اون ترانه قدیمی می‌افتم:

فرار از تو..

فرار از من به آیینه است...

ولی قطعن دارم از تو فرار نمی‌کنم، دیگه وا دادم. تسلیم شدم و یه گوشه نشستم و کز کردم.عینهو یه بع بعی که منتظره نوبتش بشه، سرشو ببرن. فقط فرق من با اون بع بعیه ، اینه که اونو وقتی سرشو بریدن خلاص می‌شه، من بعدش، باز زنده می‌مونم. و رنج و رنج و رنج..

امروز ... می‌گفت تو طالع من همه چی خوب افتاده، همه چی روبه راهه..پس لابد این طالع من نیست که به دوش می‌کشم. لابد طالع یک آدم شوربخته که انقدر بدبخت بوده، طالعش رو هم گم کرده و بعد اشتباهی رسیده به من. یا شاید هم طالع منو دزدیدن و اینو به جاش بهم انداختن.میشه؟ آقای خازنی میشه؟ که این طالع من نباشه و مال یکی دیگه باشه؟ ممکنه اینهمه هق هق تاریک و اینهمه دلتنگی و اونهمه شرم از آیینه مال یکی دیگه باشه و من اشتباهی اینهمه سال دارم اینا رو به دوش می‌کشم؟ بعد چطوری میشه پسش گرفت؟ طالع خودمو می‌گم..میشه پسش گرفت؟

  ‌* * *

همه می‌دونیم خوردن یکی از لذات مادیه. ولی آیا تا حالا لذت نخوردن رو تجربه کردین؟ البته منظورم یک چیز احمقانه مثل روزه نیست ها، منظورم قناعت شکمه! اینکه شکم قانع باشه مثلن با یه کاسه سوپ هم حال کنه! بعد ظهر یه کاسه سوپ بخورید، شب هم نون پنیر..یه چند مدتی که  این روال رو ادامه بدین ، شکمتون قانع میشه ، بعد میفهمین که لذت خالی بودن شکم و سیر بودن، چقدر خوبه!

 

  ‌* * *

و اما دوست خوبمون گردو فرمودند که مطلبشون رو سوزوندم. در راستای هر چه بیشتر سوزاندن مطلب مورد بحث، خودم می‌نویسمش.البته می‌دونم پستم قد طومار شده، ولی خب وقتی نوشتنم می‌آید باید بنویسم پس اینم مطلب اون انگشتره:

در اینکه من یک موجود مونث هستم و در اینکه روی دوپا راه می‌روم، هیچ شکی نیست! پس این قضیه کاملا از یک زاویه دید زنانه بررسی و نگاشته شده. شک نکنید.

همیشه می‌دانستم، خانم‌ها به طلا و جواهر و کریستال و اینجور چیزها خیلی علاقه‌مند هستند. مثلن کریستال نمی‌دونم چی چیه بلغارستان (یا چک؟) رو که می‌بینن، دست و پاشون شل می‌شه.همین خانم‌های معمولی ها! خانم‌هایی که تو خیابون راه می‌رن. پرنسس‌ها و خانم‌های دربار رو نمی‌گم. طلا و جواهر و وسایل منزل هم همین‌طور. مثلن توی فیلم‌ها دیدم، یه خانم مثلن به خاطر یه انگشتر چه ها که نمی‌کنه. و البته با اینکه یک موجود مونث هستم،‌کریستال و طلا و جواهر برام حتا در درجه آخر اهمیت هم قرار ندارند!

چند روز پیش‌ها ،آقای گردو از خانمی نوشتن که توی اینترنت، با ناز و ادا به طرفدارهاش حالی می‌کند که انگشتر الماس دوست دارد. که آن خاک بر سرها هم براش گویا می‌فرستند. و این شد که ناگهان نشستم و به این مسئله فکر کردم.  اینکه یک زن عاشق انگشتر الماس باشد، انقدر برایم عجیب غریب بود، که خودم هم در شگفت شدم! نه هیچ جور نتوانستم قضیه را برای خودم تفسیر کنم. بعد نوشتم که مال دنیا واسم اندازه یه تف ارزش نداره. راست گفتم! نه که مال دنیا رو دوست نداشته باشم. به هر حال منم انسان هستم. منتها واسم ارزش نداره! مثلن imate دوست دارم. ولی ارزشمند هم نیست! اگرکه بود، خوب چه خوب! اگر نبود هم نبود دیگه!.

نه بگذارید یکجور دیگر بگویم. مال دنیا خوب است به جای خودش. منتها نمی‌ارزد به اینکه آدم از کسی هدیه بگیرد. ارزش هدیه برتر و والاتر از این حرفهاست.  هدیه باید پشتش احساس و محبت و علاقه صادقانه باشد. اگر باشد، یک انگشتر حلبی از تمام کربن‌های متبلور دنیا بیشتر خواهد ارزید(برای من ها!نه برای اون سرکار خانم یا آنها که جلوی مغازه کریستال فروشی می‌ایستند) اصلن هدیه یک چیز دیگر است. هدیه‌ای که یک غریبه اینترنتی (احتمالن عقده‌ای) برای آدم بفرستد، به یک تف هم نمی‌ارزد. چطور می‌شود کسی به خاطرش ناز و ادا هم بکند. دارم مزخرف می‌گویم؟ خیر اصلن اینطور نیست! نیست! من اگر آن یک نفر(همان که از راه ستاره نیامده برگشت و رفت) برایم یک انگشتری حلبی هم می‌خرید تا خود ستاره می‌رفتم و برمی‌گشتم...

تف به همه الماس‌های دنیا، وقتی اینقدر مزخرف رد و بدل می‌شوند. تف به آدم هایی که جز مادیات این دنیا چیزی در چشمشان ارزش ندارد..

  ‌* * *

وقتی دریچه گفتگو با انسانی باز می‌شود، انسانی که تا دیروز غریبه بود، احساس می‌کنم چیز خوبی اتفاق افتاده...

  ‌* * *

بابت استفاده زیاد از کلمه تف و سوزاندن آن ایده خوب، متاسفم!الان تو مد تف بودم!

/ 16 نظر / 4 بازدید
نمایش نظرات قبلی
گردو

نه! ماجرا اصلا عشق به انگشتر مرصع يا نگين الماس نيست که اتفاقا من کشش خانمها به انواع زينتها و زرق و برق و طلا و اکریل رو طبيعی و حق طبيعيشون ميدونم.همینطور اون حسی که هست توی انگشتر حلبی مثالی تو که منتقل میشه از قلبی به قلبی رو هم مثل همه ،مي فهمم.ماجرا به قول .باور يه رفتار كاسبكارانه است و مثلا ميشه به جاي انگشتر،چيز گرونقيمت ديگه اي هم باشه.اما خب انگشتر الماس به خاطر كم حجم بودن و در عين حال گرونقيمت بودنش به عشاق پيشنهاد ميشه. اين الف بود حالا ب: خانم باراني.خط قرمزهاي شما و اخلاقياتي كه در باطن و مغز استخوان شما موجوده و عملا راه داره به اراده ها و رفتار روزمره شما در جاهايي حتي از كسانيكه در ظاهر و سطح و پوست و نما مذهبي هستن نمودش بيشتره.پس من به درستي شما رو مومن و متعهد ميدونم.پ:خدايي كه نيچه خبر از مردنش داد و يا خدايي كه انكار و ناسزا گفتن بهش انگار مد شده از اولشم وجود نداشت و آدما خلقش كرده بودن.ت:اينجور نوشته هات خيلي مي چسبه.توش از تعارف و ادبيات- از همون نوع كه اون دختر زشت گفته بود- خبري نيست.

مهنا

سميه اون مطلبی که گفتی ميذاری تو گردو چی شد؟اگه آماده نيست همون سوژه اش رو توی سه چهار خط بنويس بده.يه موضوعی هست تو کامنت قبلی هم نوشتمش اما ترسيدم بگی ايييششش بازم قضاوت .. بازم قضاوت اشتباه؛) برش داشتم.اما الان مطرحش میکنم اگه توی حس ودنیای وبلاگی و اينترنتی بودي يه حالی بده نظرت رو بهم بگو که واسه دنيای وبلاگی من خيلی مهمه.همون اخلاقياتی که گفتم توی کامنت قبلی تو داری مثل هرکسی با عقاید و اخلاقیات خودش.. همونه.با مثال ميگم که راحت تر باشم.يه دختر شهرستانی معمولی با فرهنگ و سنتهايی که همه ما تقريبا کم و زياد اشناييم باهاش اگه دچارش نباشيم.اين دختر بر اساس همين فرهنگ و سنتهای محيطی يه آموخته هايی داره و يه اعتقاداتی.اين دختر يه اعتقادات و باورهايی داره که بر اساس همينا درش شکل گرفته.حالا اين دختر مثلا دانشگاه اميرکبير قبول ميشه و مياد تهران.يه چيزايی باعث ميشه ديدش بازتر بشه و واقعا در مسير روشنفکری قرار ميگيره.يادت نره که اين دختر خانواده شون هم زياد مذهبی نبودن و اينم اصلا مذهبی نيست.حالا اين دختر به يه سری اعتقادات و باورهای شخصی رسيده.

مهنا

چيزايی مثل حقوق زنان.مسائل سياسی.و يا ضديت با نمادهای خشن و نامطلوب مذهبی مثل حجاب اجباری يا خط کشی بين زن و مرد.اينا اعتقاداتيه که اين دختر خيلی محکم و قاطع و جدی بهش باور داره و با حرارت ازش دفاع ميکنه.اما .. اما همين دختر که ميگه من دوست دارم باد به موهام بخوره و يا دونه های برف بنشينه روی موهام و اين اصلا به معنای ميل به بی بند و باری نيست در عمل و در يه جمع کاملا عاری از مسائل جنسی و به دور از چشم مامور و گیربازار و زیرابزن در حضور «نامحرمها» روسريش رو بر نميداره واگه دخترای ديگه بهش اصرار کنن عصبانی ميشه و بهم ميريزه.شديد به هم ميريزه.و من ميگم دليلش تناقض و تضاديه که دچارشه.تناقض بين اون اعتقادات ريشه در فرهنگ و سنت دارها و اين اعتقادات ناشی از روشنفکري.ناراحت نشو اگه بگم به نظر من،باتوجه به چيزايی که ازت ديدم تو هم دچار اين تضاد هستی.منم هستم.خيليهای ديگه هم همينطور.منتها کم و زیاد.ميدونم من فقط چند تا نوشته و کامنت ازت خوندم اما همونطور که تو با دیدن چند نوشته من یه تصوری از من داری منم بر اساس همینا یه سمیه دارم تو ذهنم.این مطلب رو نذاشتم تو گردو تا قبلش نظر تو رو که مربوطی به این موضوع بدونم.

مهنا

سميه اشتباهی که من يه عمر کردم تو نکن و اين روزای بی بازگرد رو از دست نده.تو بگو نصيحته اینا و عین من که کامنتهای بعضیا رو اصلا نگاه هم نمیکنم نگاه نکن و رد شو اما اگه خوندی بدون منظورم اون موضوع عشقت نيست هرچندهنوز توی حرف نظر من اينه که اون دختر زشت کار درستی ميکرد که از اشخاص رد ميشد.به هر حال منظورم توی اين نصيحت يه موضوع ديگه است.واسه اينکه يه نفر ديگه مثل الان من حسرت نخوره بعدها آرزو ميکنم تا عيد نشده بشی يه دختر عاقل و منطقی.جوونی من فدای حرفای آخوندا شد جون عمه هاتون شما اينقدر احمق بازی در نياريد.بذار کامنت دونيم درست بشه تو هم بيا اين حرفام رو تلافی کن اگه بهت بر ميخوره.اما بعيد ميدونم ناراحت بشی.اگه شدی شرمنده ام منظورم توهين و اينچيزا نيست

دختر بارانی

مرد مرده عزیز اصلن توی باغ نیستی برادر!هیچی نفهمیدی..نه من از اون آدما نیستم که از یه چیز بترکم یه چیز دیگه بگم! اگه دو زار رو نوشته های من دقت کرده بودی می فهمیدی...ولی اصلن هم واسم مهم نیست..این شما مردا هستین که وقتی حسادت می‌کنین سعی می‌کنین پنهونش کنین..ما روباز بازی می‌کنیم..حسادت بود می‌نوشتم حسادته

دختر بارانی

مهنا جان، من به عمرم خط قرمز نداشتم..فکر کنم کلاس دوم سوم راهنمایی بود که نماز و روزه و مذهب رو بوسیدم گذاشتم کنار..خدا هم تا دوران دبیرستان همراهم بود..بعد بیخیالش شدم..هیچ خط قرمزی ندارم به جز اخلاقیات..خود خود اخلاقیات..اون چیزی که تو باور من اخلاقیات مطلقه و حجاب و شراب و عشقبازی و اینا...اصلن جزوش نیست! همه چی باید به حد اعتدال باشه...حجاب رو اصلن باور ندارم..اون مابقی هم به حد اعتدال..اینو هر کس که منو میشناسه می‌دونه... اون مطلب رو می‌نویسم..ولی هیچ ربطی نداره ها!!!!

مرد مرده

باشه، ما؟! مردا عقده‌ای! من هم اسپیشیالی نفهم. رفت تا چند وقت دیگه به هر حال.

مهنا

خط قرمز رو همه دارن منتها من منظورم از خط قرمز رو تو کامنتم اصلا توضيح ندادم و همينطور فقط گفتم خط قرمز.حالا جبران میکنم و میگم که منظورم از خط قرمز و اخلاقیات هموناییه که هرکسی خودش واقعا بهش اعتقاد داره و فرا تر از شعار یا حتی آموزه های اجتماعی و مذهبی و فرهنگیه.آخه ممکنه یکی بر اساس آموزه ها واقعا به خوب یا بد بودن چیزی معتقد باشه اما در عمل بیخیالش باشه.اما با خط قرمزها و اخلاقیات خودش اينطور برخورد نميکنه.حالا چه ريشه در همون آموزه ها و فرهنگ و رسوم محيطش داشته باشه و چه بر اساس دريافتها و پردازشهای شخصی خودش بهش رسيده باشه.مثلا يکی از خط قرمزهای تو اينه که پسرها چه دوست باشن و چه همکار و آشنا ، تا اينقد ميتونن بيان جلو در حرف يا در رفتار و اگه به خودشون اجازه بدن بيشتر از اون پیش بیان يعنی اينکه از خط قرمز تو رد شدن و تو نمیپذيری و حتی اين رفتار رو به حق جسارت يا گستاخی توصيف ميکنی.حتی گاهی ميشه بهش گفت تجاوز.تجاوز به حريم تو.آهان!منظورم از خط قرمز همون ديوارهای حريم شخصيتی هرکسيه.اميدوارم اونقدر باشعور و با جنبه باشم و تو هم کمکم کنی که باشم که عليرغم اون پی نوشت مطلب جديدت،رد نشم از خط قرمزهات؛)

سحر

سلام دوست عزیز، اگه میخوای چیزی شبیه تبلیغات Google اما به فارسی توی وبلاگت بگذاری و از این راه هم درآمد داشته باشی و هم سایتت یا هر چیز دیگه ای را در بقیه سایتها معرفی کنی تا بازدیدکننده هات زیاد بشن، یه سری به سایت ads.blogabzar.com بزن. کافیه وبلاگت در روز بیشتر از 10 بازذدیدکننده داشته باشه. فقط لطفا موقع ثبت نام، در قسمت نام معرف بنویس: sahar1986 یه سری بشون بزن و امکاناتشون را ببین. ضرر نداره :) قربانت سحر