اگر تا به حال با فایرفاکس کار نکردین و حالا به دلیل هیاهوی فایرفاکس دوستان و عشق اپن‌سورس‌ها، تصمیم گرفتید که سراغ فایرفاکس برید، خیال نکنید قضیه به همین راحتیست که  آخرین ورژنش را دانلود و نصب کنید و باهاش کار کنید.
شما یا باید از همان ابتدای ریلیس شدن فایرفاکس باهاش بوده‌ باشید، یا این که به طور کل قیدش را بزنید و به همون Internet Explorer(و خدای نکرده چیزهای بدتر مثل Opera و safari و..)بسازید.
حالا می‌گم چرا.
1- فایرفاکس به صورت کچل، یعنی همانی که دانلود می‌کنید، هیچ مزیت خاصی نسبت به IE نداره، مگر ادعاهای طرفداران که می‌گویند سریع‌تر و امن‌تر است که خب البته این ادعا تا ورژن پنج IE درست بود، ولی حالا IEهفت هم امن است و هم سریع. بنابراین، ادعای فوق در حال حاضر الکیست!(هشتش هنوز بتاست و گویا یک سوراخ گنده هم همین چند روز اخیر توش پیدا شده)
2- برای این که بتوانید واقعن از مزایای فایرفاکس استفاده کنید و برایتان یک فرقی باIE کرده باشه، باید از انبوه extensionها و add-on هاش استفاده کنید و این‌جاست که می‌رسیم به همان مسئله که گفتم، یعنی شما یا از اول فایرفاکس داشتین، یا بهتر است سراغش نرید. موضوع این است که ورژن‌های جدید فایرفاکس تقریبن با هیچ‌کدام از extensionهای قبلی سازگاری ندارند و شما نمی‌توانید آن افزونه‌ها(همون extension) را دانلود کنید و عملن فایرفاکستان کچل باقی می‌ماند، مگر این که مثل من برید ورژن دو نصب کنید و بعد افزونه‌های مورد نظرتان را دانلود کنید و بعد آپگرید کنید که ببینید چند تایی‌شان از کار افتادن
!that's the deal with firefox!
یعنی من الان دو روزه دارم با فایرفاکس کشتی می‌گیرم که آماده‌ش کنم و همچنان راه دستم نیست!
البته بگم که من از خود IE استفاده نمی‌کنم، من از یک براوزر به اسم مکستون استفاده می‌کنم که IE Based هستش، یعنی از کرنل IE استفاده می‌کند، ولی یک سری مزایا نسبت به IE دارد که کار کردن باهاش را خیلی راحت می‌کنه. مکستون tab browsing دارد(حتا وقتی خود IE نداشت) داخل محیطش برای باز کردن لینک‌ها فقط کافیست drag کنیدشان(و لازم نیست تا Tabbar درگشان کنید، همین که چند میلیمتر درگشان کنید، در یک tab جدید باز می‌شوند)، یک مینی rss reader  دارد که به صورت سایدبار ظاهر می‌شود،popup bolcker خیلی قوی و مطمئن دارد، سرعتش خیلی خوب است، یک عالم تم برایش هست، مقادیر زیادی هم اکستنش دارد، مثل انواع سایدبارها از جمله: flicker siderbar، delicious sidebar ،wheather sidebar ابزارهای جستجو، ابزارهای مالتی‌مدیا، پوسته‌های مختلف و...که می‌شود همه را از سایت خودش دانلود کرد.
قرتی‌بازی‌های فایرفاکس را هم نداره، دو روز یک بار هم لازم نیست آپدیت بشود، خیلی هم شیکس و تر و تمیز است.
حالا چرا من وقتی یک چیز به این باحالی دارم تصمیم گرفتم با فایرفاکس کار کنم؟ برای این که این بنده خدا(یعنی مکستون)، با ویستا نمی‌سازد، چپ و راست کرش می‌کند و بسته می‌شود. من الان دو سه سالی هست که  مکستون دارم و آنی که روی ویندوز ایکس‌پیِ کامپیوترم نصب کردم مثل بنز کار می‌کند و تا حالا هم کرش نکرده، ولی این این‌جا روی ویستا حالش خراب است. گفتم شاید فایرفاکس خراب نباشد.
حالا برای هر چه بیشتر کوبیدن فایرفاکس،یک مثال از گاف‌های فایرفاکس:
 وقتی تعداد تب‌هایی که باز شده‌اند، زیاد می‌شود، یک اسکرول‌بار افقی میندازد آن بالا، که روی تب‌ها را می‌پوشاند و بعد شما نمی‌بینی آن زیرش چه چیزهایی باز کردی! ولی توی مکستون هزار تا هم که تب باز کنید، اندازه‌شان را کوچک می‌کند و بدون اسکرول‌بار کنار هم جایشان می‌دهد.
من که می‌دانم حالا عشق فایرفاکس‌ها می‌گویند برای این مشکل فلان افزونه را دانلود کن، ولی مشکل این‌جاست که من امروز دوباره ورژن 3 نصب کردم و این یعنی که افزونه‌ای هم نمی‌توانم رویش نصب کنم! باید سه چهار ماه صبر کنیم تا افزونه‌های ورژن 3 بیایند و بعد آن وقت فایرفاکس ورژن چهار داده و دوباره همین ماجرا تکرار می‌شود!:دیییی