اسمِ رابرت آنسون هاین‌لاین تا به حال به گوشتان خورده؟

ایشان یک نویسنده‌ی بزرگ و مطرح آمریکایی هستند(بودند؟ ایشان فوت کرده‌اند) اگر حال و حوصله‌ی کتاب خواندن و آشنا شدن با یک نویسنده را ندارید، لطفن ادامه‌ی بحث را نخوانید و به خودتان زحمت کامنت گذاشتن هم ندهید، چون تایید نمی‌شود.

اما اگر علاقه‌مند شدید که بدانید ایشان که بوده‌اند. هاین‌لاین به همراه آیزاک آسیموف و آرتور سی کلارک، یکی از سه غولِ بزرگ ادبیاتِ علمی نامیده می‌شود. غول‌های دورانِ طلاییِ ادبیاتِ علمی.

از هاین‌لاین فقط سه کتاب ترجمه شده به پارسی داریم که یکی‌شان مربوط به چهل سال پیش است و بعید است این روزها کسی نسخه‌ای از آن پیدا کند(شهروند فضا) دیگری جنگاوران اخترناو نام دارد که آن‌هم سال‌ها پیش چاپ شده و بسیار نایاب است و سومی هیولایی از فضا نام دارد که در مقایسه با آثار درخشان و مطرحِ هاین‌لاین اثری ضعیف محسوب می‌شود. بنابراین هاین‌لاین برای خواننده‌ی پارسی زبان ناشناس مانده.

اما در وادیِ ادبیاتِ علمی او به راستی غولی است. هاین‌لاین بیش از سایرین در آثارش به کنکاش در روابطِ اجتماعی انسان‌ها و درگیری‌های ذهنی و درونی‌شان پرداخته. او علومی را واردِ ادبیاتِ علمی کرد که تا آن روز کسی به‌شان توجهی نشان نداده بود. علومی مانند مدیریت، سیاست، اقتصاد، جامعه‌شناسی، زبان‌شناسی، ریاضیات، ژنتیک، روانشناسیِ پدیده‌های متافیزیک و غیره.

یکی از آثار او به نام «غریبه‌ای در غریب‌آباد» پرفروش‌ترین اثر در این گونه‌ی ادبی محسوب می‌شود.

حال در سایتِ آکادمی‌فانتزی، برای شناساندنِ هاین‌لاین به خواننده‌ی پارسی‌زبان و برای بزرگداشتِ این مردِ ادبیاتِ علمی، دوره‌ای بر پا شده. در این دوره مقالات و داستان‌هایی از هاین‌لاین روی سایت قرار خواهند گرفت تا قدمی در راه‌شناسایی این بزرگ‌مرد برداشته باشیم.

در خاتمه‌ی این دوره، برنامه‌ای حضوری به نامِ شب ‌هاین‌لاین خواهیم داشت، که مکان و زمان مراسم از طریقِ سایت اعلام خواهد شد.

برای اطلاعِ بیشتر از این دوره به صفحه‌ی اول سایت مراجعه کنید.

اولین مطلب از سری مطالبِ این دوره، زندگی‌نامه‌ی هاین‌لاین است که می‌توانید آن را با کلیک روی همین خط بخوانید.