MSOneNote

خب می‌خوام براتون از MsOneNote بگم.

این نرم‌افزار بخشی از package آفیس مایکروسافت2007 هستش. چیزی که من خودم هم نمی‌دانستم این بود که ورژن 2007 این نرم‌افزار ورژن اول آن نیست و oneNote 2003 هم داریم. شاید حالا چون همراه آفیس در مجموعه قرار گرفته، بیشتر شناخته شده باشد. به هر حال ، اگر تا به حال با این نرم‌افزار کار نکرده‌اید خواندن این متن برای شما مفید خواهد بود.

نصب:

نصب کردنش کار خاصی ندارد. در صورتی که یکبار قبلن آفیس نصب کرده باشید، می‌دانید که با دو سه بار زدن Next می‌شود کل package را نصب کرد. اگر هم نصب نکرده‌اید، نگران نباشید. همین است که گفتم. سی دی یا دی وی دی را در درایو گذاشته و وقتی برنامه ران شد، Next ها را می‌زنید. یک جایی اول کار باید یک سریال نامبر وارد کنید که قاعدتن روی پاکت سی دی‌ها نوشته یا داخل خود سی دی در یک فایل تکست قرار گرفته. یک جا هم باید کامپوننت‌هایی که می‌خواهید نصب کنید انتخاب کنید. آفیس کامپوننت های مختلفی دارد و آفیس 2007 چند ورژن هم شده. ورژن اینترپرایز دارد و ورژن آفیشال و... و کامپوننت‌های داخل هر پکیج فرق می‌کنند. به هر حال شما می‌توانید کامپوننت‌ها را بر حسب نیازتان انتخاب کنید. اکثر کاربران معمولی، Word  ، powerpoint ، Excel و OutLook را می‌شناسند و نصب می‌کنند. بسته‌ی آفیس، نرم‌افزارهای دیگری هم دارد که اینجا درباره‌ی آن صحبت نمی‌کنیم.

موارد استفاده:

OneNote یک دفترچه یادداشت الکترونیک و هوشمند است. در صورتی که لپ‌تاپ یا PDA و یا یک موبایل پیشرفته با سیستم عامل درست و حسابی داشته باشید، کاربرد OneNote برایتان چندین برابر می‌شود. چون دفترچه یادداشتی است که در همه حال همراه شما خواهد بود.

ساختارOneNote به این صورت است که در بالای همه چیز دفترچه یادداشت قرار گرفته. هر دفترچه‌یادداشت شامل تعدای Section است و هر section شامل صفحات یادداشت هاست.  

شما می‌توانید هر تعداد دفترچه یادداشت که بخواهید تعریف کنید. مثلن یک دفترچه یادداشت برای مسائل کاری، یکی برای نوشته‌های شخصی و خاطرات، یکی برای نگاه‌داری اطلاعات مالی و...

در زیر نمایی از OneNote را مشاهده می‌کنید.

این عکس از راهنمای خود OneNote گرفته شده.

همانطور که گفته داخل هر دفترچه‌یادداشت، می‌توانید تعدادی section داشته باشید. Section ها را به صورت تب‌های رنگی بالای صفحه مشاهده می‌کنید. این رنگها و اسامی قابل تنظیم هستند. روی هر section که بروید صفحات داخل آن seciotn را در منوی سمت چپ(اگر فارسی ساز نصب کرده باشید سمت راست) مشاهده می‌کنید. برای صفحات می‌توانید نام بگذارید و یا با تاریخ ذخیره‌شان کنید. برای ذخیره سازی با تاریخ کافیست از منو insertàdate and time استفاده کنید.

برای ایجاد دفترچه یادداشت  جدید ، Section جدید و یا زیرصفحه‌ی جدید می‌توانید از منوی

Fileànew استفاده کنید.

یکی از خصوصیات جالب OneNote این است که نیازی به ذخیره کردن صفحات ندارید و لازم نیست نگران از دست رفتن نوشته‌هایتان باشید.

 همین که شروع به نوشتن در آن بکنید، نوشته‌ها ذخیره می‌شوند.

صفحات OneNote قابلیت ذخیره سازی فایل تصویری، صوتی و movie را دارند. مثلن می‌توانید یک خاطره بنویسید و عکس‌های خاطره همراه با فیلمش را در یک صفحه قرار دهید. یا صدای یک کنفرانس را به همراه پیاده‌سازی آن در یک صفحه نگاه داری کنید.

یکی دیگر از قابلیت‌های جالب صفحات این است که در هر گوشه‌ی آن که بخواهید می‌توانید بنویسید. یعنی اینطور نیست که مثل ورد مجبور باشید خط به خط و زیر هم بنویسید. درست مثل یک دفترچه یادداشت کاغذی است. می‌توانید بالا سمت راست یک چیز بنویسید و بعد پایین سمت چپ یک چیز دیگر.

OneNote می‌تواند با outlook کار کند و با آن Synchronize شود. می‌توانید در OneNote برای اوت لوک Task تعریف کنید و برای task یادداشت بنویسید. Task تعریف شده در قسمت task های اوت لوک دیده می‌شود. برای اینکار از

Insert > Outlook Task

استفاده کنید.

می‌توانید صفحات OneNote را مستقیمن به کسی ایمیل کنید.

FileàEmail

و یکی از جالبترین قابلیت‌های onenote ، امکان جستجوی آن است. فرض کنید شما یک عکس در یکی از یادداشت‌ها گذاشته اید و در عکس نوشته‌ شده project . حالا اگر کلمه‌ی project را جستجو کنید، یادداشتی که در آن فایل تصویری حاوی نوشته‌ی project وجود دارد، پیدا می‌شود.

Shortcut های oneNote هم خیلی جالب هستند و کارآیی آن را راحت‌تر می‌کنند؛ منتها من به علت بی‌استعدادی در یادگیری Shortcut چیزی بلد نیستم که بنویسم.

خب بیشتر از این طولانی نشود بهتر است. اینها که گفتم برای اینکه راه بیافتید و از این نرم‌افزار مفید استفاده کنید، کافی است.

پ.ن. دیگر از من از اندوه باران چیزی نخواهید شنید.

نظردهی باز است.